Aktualny

Pozyskiwanie informacji o dodatkowych miejscach pracy pracowników

Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

Dodano: 28 kwietnia 2020
AdobeStock_328147049
Pytanie:  Pracownik ma kilka miejsc pracy. W związku z COVID-19 jedno z jego miejsc pracy zostało poddane kwarantannie. Po zakończeniu kwarantanny wrócił do pracy. Czy pracodawca może zapytać go czy świadczy dalej pracę u pracodawcę , u którego był objęty kwarantanną? Czy pracownik może odmówić podania takiej informacji zasłaniając się RODO?
Odpowiedź: 

Pracodawca może zapytać pracownika o kwestie świadczenia pracy na rzecz innych pracodawców, jednak przepisy prawa pracy co do zasady nie obligują pracownika do ujawniania informacji o dodatkowym zatrudnieniu.

Pracodawca może pytać

W praktyce nie można wykluczyć sytuacji, w której pracownik świadczy pracę na rzecz różnych pracodawców, a u jednego z tych pracodawców wystąpiły przypadki COVID-19. Czy zatem pracodawcy wolno zwrócić do zatrudnionego o podanie informacji czy nadal świadczy pracę na rzecz pracodawcy u którego wystąpiły przypadki koronawirusa? Nie ma przeszkód, aby pracodawca kierując się bezpieczeństwem pracowników zapytał osobę zatrudnioną u innego pracodawcy czy nadal świadczy na jego rzecz pracę.

Pracownik nie ma obowiązku udzielenia informacji

Z drugiej strony przepisy nie obligują pracownika do udzielenia informacji w tym zakresie. Wyjątkiem jest sytuacja w ramach której pracownik objęty jest zakazem konkurencji i dodatkowe zatrudnienie mogłoby stanowić naruszenie takiego umownego zakazu.

Uwaga

Co jakiś czas pojawiają się rekomendacje i zalecenia kierowane zwłaszcza do pracowników personelu medycznego aby osoby świadczące pracę w placówkach medycznych wykonywały obowiązki na rzecz jednej placówki a nie większej ich liczby - właśnie w celu przeciwdziałania COVID-19. Należy pamiętać, iż są to wyłącznie rekomendacje - co oznacza, że nie mają charakteru bezwzględnie wiążącego pracowników i ostateczna decyzja w zakresie ograniczenia zatrudnienia u kilku pracodawców należy do nich.

Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Ma na swoim koncie współpracę m.in. z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Dolnośląską Komisją Ochrony Pracy oraz czołowymi firmami wydawniczymi. Jest m.in. współautorem komentarza do Kodeksu pracy, autorem komentarza do ustawy o PIP, jak również komentarzy do kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do Kodeksu pracy.

WIDEOSZKOLENIA »

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

14.06.2024 czytaj więcej »

ZMIANY W PRAWIE »

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x