Na podstawie art. 9b ust. 6 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1) sposób weryfikacji zasobów informacyjnych oraz metadanych;
2) sposób przetwarzania i udostępniania zasobów informacyjnych oraz metadanych, w tym ich dodawanie, aktualizację, usuwanie oraz przechowywanie;
3) standardy techniczne prowadzenia centralnego repozytorium informacji publicznej;
4) minimalny zestaw elementów metadanych opisujących strukturę zasobu informacyjnego.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1) centralne repozytorium - centralne repozytorium informacji publicznej, o którym mowa w art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej;
2) dostawca - podmiot, którego zasoby informacyjne zostały udostępnione w centralnym repozytorium;
3) interfejs programistyczny - zbiór technicznych funkcji umożliwiających połączenie i wzajemną wymianę zasobów informacyjnych lub metadanych pomiędzy centralnym repozytorium i innym repozytorium powszechnie dostępnym w sieci teleinformatycznej lub innym zewnętrznym oprogramowaniem;
4) jednostka informacji publicznej - najmniejszy wyodrębniony element zasobu informacyjnego spójny pod względem technicznym lub semantycznym;
5) konto użytkownika - dane opisujące użytkownika wraz z uprawnieniami centralnego repozytorium przypisanymi do tego użytkownika;
6) minister - minister właściwy do spraw informatyzacji;
7) portal centralnego repozytorium - publicznie dostępna strona internetowa centralnego repozytorium;
8) profil dostawcy - dane opisujące dostawcę;
9) ustawa - ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej;
10) użytkownik - każdy korzystający z centralnego repozytorium.
1. Dostęp do zasobów informacyjnych oraz metadanych, w tym komunikowanie się z centralnym repozytorium, jest możliwy przez portal centralnego repozytorium lub interfejs programistyczny.
2. Portal centralnego repozytorium zapewnia co najmniej:
1) przeszukiwanie zasobów informacyjnych według kryteriów lub elementów metadanych, o którym mowa w art. 9b ust. 2 ustawy;
2) pobieranie zasobów informacyjnych, jednostek informacji publicznych oraz metadanych;
3) dostęp do informacji o:
a) dostawcach, obejmującej pełną nazwę urzędu obsługującego dostawcę, dane adresowe, numer REGON, numer telefonu, adres poczty elektronicznej dostawcy oraz adres elektronicznej skrzynki podawczej,
b) wymaganiach w stosunku do metadanych stosowanych do opisu zasobów informacyjnych udostępnianych w centralnym repozytorium;
4) możliwość założenia profilu dostawcy oraz konta użytkownika w centralnym repozytorium;
5) dodawanie, aktualizowanie i usuwanie zasobu informacyjnego oraz metadanych przez dostawcę;
6) możliwość komunikacji elektronicznej użytkownika z administratorem portalu centralnego repozytorium lub dostawcą, w tym zgłaszania propozycji dodania nowego zasobu informacyjnego, aplikacji lub uwag do udostępnionego zasobu informacyjnego.
3. Interfejs programistyczny zapewnia w szczególności:
1) uwierzytelnianie zewnętrznego oprogramowania komunikującego się oraz wymieniającego dane z centralnym repozytorium;
2) przeszukiwanie zasobów informacyjnych według kryteriów lub elementów metadanych, o którym mowa w art. 9b ust. 2 ustawy;
3) pobieranie zasobów informacyjnych, jednostek informacji publicznej oraz metadanych;
4) dodawanie, aktualizowanie i usuwanie zasobu informacyjnego oraz metadanych przez dostawcę.
3a. Centralne repozytorium umożliwia za pośrednictwem interfejsu programistycznego automatyczną wymianę zasobów informacyjnych lub metadanych z innym repozytorium powszechnie dostępnym w sieci teleinformatycznej, w tym pobieranie i udostępnianie.
4. W celu zapewnienia przeszukiwalności i dostępności zasobów informacyjnych w sposób użyteczny i efektywny, centralne repozytorium umożliwia użytkownikom posiadającym konto przeszukiwanie tych zasobów według kryteriów innych niż określone w art. 9b ust. 2 ustawy, w szczególności według indywidualnych zestawień zasobów informacyjnych oraz według historii wyszukiwań.
5. Przy zakładaniu konta użytkownika należy:
1) podać adres poczty elektronicznej, który staje się oznaczeniem konta w centralnym repozytorium;
2) określić hasło.
1. W celu przetwarzania i udostępniania zasobów informacyjnych oraz metadanych przez dostawcę w centralnym repozytorium tworzy się profil dostawcy oraz nadaje uprawnienia użytkownikom upoważnionym przez dostawcę do dodawania, aktualizowania i usuwania zasobów informacyjnych oraz metadanych w jego imieniu.
2. Minister tworzy profil dostawcy oraz nadaje uprawnienia, o których mowa w ust. 1, na podstawie przekazanych przez dostawcę danych, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 3 lit. a, oraz wskazanego konta użytkownika, o którym mowa w ust. 1.
3. Dane, o których mowa w ust. 2, oraz wskazanie konta użytkownika dostawca przekazuje niezwłocznie po wejściu w życie przepisów wydanych na podstawie art. 9a ust. 3 ustawy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
4. Do profilu dostawcy może być dodane więcej niż jedno konto użytkownika.
5. Konto użytkownika, któremu nadano uprawnienia, o których mowa w ust. 1, zawiera:
1) pełną nazwę urzędu obsługującego dostawcę;
2) określenie nazwy profilu;
3) imię i nazwisko;
4) (uchylony)
5) służbowy numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej.
6. Uprawnienia, o których mowa w ust. 1, może odebrać minister na wniosek dostawcy albo ten dostawca. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do wniosku dostawcy.
1. Na metadane opisujące zasób informacyjny wprowadzane przez dostawcę składają się:
1) tytuł - nazwa zasobu informacyjnego, która umożliwia jego identyfikację;
2) słowa kluczowe - zestaw słów lub wyrażeń zwięźle opisujących zasób informacyjny;
3) opis - streszczenie lub krótkie określenie zawartości zasobu informacyjnego;
4) częstotliwość aktualizacji - informacja o częstotliwości aktualizacji zasobu informacyjnego lub metadanych.
2. Dostawca wprowadza także adres URL strony internetowej lub jej podstrony, w ramach której udostępniono zasób informacyjny.
3. Oprogramowanie centralnego repozytorium automatycznie dodaje do każdego zestawu metadanych następujące metadane:
1) identyfikator;
2) wskazanie urzędu obsługującego dostawcę;
3) datę udostępnienia;
4) datę aktualizacji.
1. Na metadane opisujące jednostkę informacji publicznej wprowadzane przez dostawcę składają się:
1) (uchylony)
2) warunki ponownego wykorzystywania jednostki informacji publicznej - tekstowy opis warunków ponownego wykorzystywania, o których mowa w art. 13 ust. 2 i 3 oraz art. 14 ustawy z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. poz. 352 oraz z 2017 r. poz. 60), jeżeli zostały określone przez dostawcę;
3) opis - streszczenie lub krótkie określenie zawartości jednostki informacji publicznej.
2. Dostawca podaje także adres URL strony internetowej lub jego podstrony, w ramach której udostępniono jednostkę informacji publicznej, w szczególności adres określonego pliku. Adres URL jednostki informacji publicznej jest wprowadzany przez dostawcę w przypadku przekazania do centralnego repozytorium metadanych albo dodawany automatycznie przez centralne repozytorium w przypadku przekazania zasobu informacyjnego oraz metadanych.
3. Oprogramowanie centralnego repozytorium automatycznie dodaje do każdego zestawu metadanych następujące metadane:
1) identyfikator;
2) format;
3) datę udostępnienia;
4) datę aktualizacji;
5) typ.
1. W przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 3a, oprogramowanie centralnego repozytorium automatycznie dodaje zestaw metadanych opisujących zasób informacyjny lub jednostkę informacji publicznej dostępnymi metadanymi, o których mowa odpowiednio w § 6 lub § 7, z innego repozytorium powszechnie dostępnego w sieci teleinformatycznej.
2. Oprogramowanie centralnego repozytorium automatycznie dodaje do zestawu metadanych opisujących zasób informacyjny lub jednostkę informacji publicznej adres URL strony internetowej repozytorium, w ramach której udostępniono zasób informacyjny lub jednostkę informacji publicznej.
1. Centralne repozytorium weryfikuje automatycznie:
1) kompletność metadanych, o których mowa w § 6 ust. 1 i § 7 ust. 1, oraz adresów URL, o których mowa w § 6 ust. 2 i § 7 ust. 2;
2) formaty danych, o których mowa w art. 9a ust. 2b pkt 1 ustawy, w jakich dostawca przekazuje zasoby informacyjne;
3) kompletność dodatkowego zestawu elementów metadanych określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 9a ust. 4 ustawy.
2. Centralne repozytorium monitoruje dostępność jednostki informacji publicznej pod wskazanym adresem URL.
1. Centralne repozytorium jest dostępne całodobowo, z wyjątkiem przerw serwisowych wynikających z ewentualnych awarii lub potrzeby dokonywania zmian i ulepszeń.
2. Minister informuje na portalu centralnego repozytorium o przerwach serwisowych w świadczeniu usług dostępu do centralnego repozytorium, a w przypadku braku takiej możliwości - przez zamieszczenie informacji o takich przerwach w Biuletynie Informacji Publicznej.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl