Nic nie stoi na przeszkodzie, aby określić pracownikowi ułamkowy wymiar etatu dla wykonywania zadań ABI i dla pozostałych czynności pracowniczych. Zapisy dotyczące wymiaru etatu należy zamieścić w umowie o pracę.
W obecnym stanie prawnym wyznaczenie ABI nie jest obowiązkowe i zależy wyłącznie od decyzji administratora danych. Jeśli zdecyduje się on na powołanie ABI, ma do wyboru różne sposoby jego wyznaczenia i podstawy zatrudnienia (np. stosunek pracy, umowa cywilnoprawna). Zadania ABI mogą być więc powierzone pracownikowi, który wykonuje dla pracodawcy jednocześnie inne obowiązki. Istotne jest, aby pracownik taki posiadał odpowiednią wiedzę z zakresu ochrony danych osobowych i spełniał pozostałe wymogi ustawowe, tj. niekaralność za umyślne przestępstwo, pełna zdolność do czynności prawnych oraz pełnia praw publicznych.
Powierzając zadania ABI jednemu z pracowników, należy pamiętać o dwóch dodatkowych warunkach. ABI może wykonywać inne obowiązki, jeśli nie wpłynie to na prawidłową realizację zadań w ramach funkcji ABI. Określenie pracownikowi ułamkowego wymiaru etatu dla wykonywania zadań ABI i dla pozostałych czynności jest zatem bardzo dobrym rozwiązaniem.
W praktyce dojdzie bowiem do wyznaczenia ram czasowych do realizacji zadań ABI i ich faktycznego wyodrębnienia spośród innych obowiązków danego pracownika. Konieczna jest przy tym zmiana dotychczasowej, pełnowymiarowej umowy o pracę poprzez redukcję pracownikowi etatu w zakresie zadań niezwiązanych z ABI. Ponadto trzeba zawrzeć z tym pracownikiem nową umowę o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy dla wykonywania zadań ABI.
Zapisanie ułamka etatu z przeznaczeniem na zadania ABI w zakresie obowiązków pracownika czy w zarządzeniu dyrektora nie będzie skuteczne. Zmiana wymiaru etatu oznacza bowiem zmianę treści stosunku pracy i wymaga porozumienia zmieniającego (aneksowania) dotychczasowej umowy o pracę.
Należy także pamiętać o odpowiednim usytuowaniu ABI w strukturze organizacyjnej firmy (urzędu). ABI powinien podlegać bezpośrednio kierownikowi jednostki lub osobie fizycznej będącej administratorem danych. Chodzi tu o zapewnienie ABI niezależności przy wykonywaniu zadań. Wydzielenie zadań ABI poprzez określenie cząstkowego wymiaru etatu oznaczać będzie utworzenie dla ABI odrębnego stanowiska. Rozwiązanie to z kolei pozwoli na zapewnienie ABI wymaganej podległości służbowej.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl