Monitoring w postaci lokalizowania pojazdów wykorzystywanych do celów służbowych w czasie pracy z wykorzystaniem technologii GPS jest jak najbardziej możliwy i dopuszczalny – nie tylko w kwestiach bezpieczeństwa ale i wykorzystywania narzędzi pracy zgodnie z przeznaczeniem oraz prawidłowego wykorzystywania czasu pracy. Warto jednak wstrzymać się ze stosowaniem monitoringu wizyjnego w samochodach służbowych. Monitoring wizyjny może być bowiem stosowany na terenie zakładu pracy lub wokół terenu zakładu – trudno przyjąć, że terenem zakładu lub terenem wokół niego jest kabina kierowcy pojazdu.
Pracodawca jako organizator procesu pracy oraz strona stosunku pracy ponosząca ryzyko prowadzonej działalności ma prawo kontrolować fakt wywiązywania się przez pracowników ze swoich obowiązków. Kodeks pracy daje podstawy prawne do wprowadzenia zarówno monitoringu wizyjnego, zwanego często wideo-nadzorem, przy pomocy kamer przemysłowych. Nie jest to jednak jedyna dopuszczalna prawnie forma kontroli pracowników. Kodeks pracy dopuszcza bowiem wyraźnie kontrolę służbowej poczty elektronicznej jak również „inne formy monitoringu”.
Kodeks pracy nie definiuje czym są „inne formy monitoringu” jakie mogą być stosowane w procesach pracy. Pracodawca ma zatem tutaj duże pole manewru. Nie oznacza to, iż pracodawca ma możliwości nieograniczone. Inne, bliżej nieuregulowane formy monitoringu muszą być rozwiązaniami niezbędnymi do zapewnienia organizacji pracy umożliwiającej pełne wykorzystanie czasu pracy oraz właściwego użytkowania udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy.
Cele, zakres oraz sposób zastosowania monitoringu ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. Powyższa zasada dotyczy każdej formy monitoring jaką pracodawca zamierza wprowadzić w procesie pracy.
Monitoring z zastosowaniem technologii GPS wpisuje się w nieuregulowaną formę monitoringu. Jak najbardziej może on być wykorzystywany przez pracowników służby bhp nie tylko w kontekście bezpieczeństwa pracy, ale również w celu analizy organizacji procesu pracy umożliwiającej pełne wykorzystanie czasu pracy oraz właściwego użytkowania udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy - w omawianym w przypadku samochodów służbowych.
Pracowniczy monitoring wizyjny jest bezpośrednio uregulowany w przepisach kodeksu pracy. Przewidują one możliwość stosowania monitoringu wizyjnego wyłącznie jako szczególną formę nadzoru nad terenem zakładu pracy lub terenem wokół zakładu. Uwzględniając powyższe, stosowanie kamer w pojazdach samochodów służbowych, w tym powołując się na względy bezpieczeństwa z całą pewnością może zostać zakwestionowane przez inspektora Państwowej Inspekcji Pracy, jak również może być przedmiotem skargi do UODO. Trudno bowiem przyjąć, że kabina kierowcy jest terenem zakładu pracy lub terenem wokół zakładu.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl