Pozyskiwanie danych osobowych od kandydata do zatrudnienia i pracownika wymaga odbierania od niego różnego rodzaju dokumentów. Kiedy należy przyjąć zaświadczenie lub inny dokument zewnętrzny, a kiedy wystarczy oświadczenie? To dość istotna kwestia. Rozstrzygniemy ją w odniesieniu do różnych przypadków.
Najpierw oświadczenie, potem zaświadczenie
Gdy pozyskujemy dane osobowe od pracownika lub kandydata do zatrudnienia, powinniśmy stosować następujące zasady.
Jakie dane osobowe mogą być pozyskiwane od kandydata do zatrudnienia i pracownika? Odpowiedź znajdziesz tutaj>>
Oświadczenie w postaci kwestionariusza osobowego już na etapie rekrutacji
Pierwszym krokiem pracodawcy powinno być żądanie oświadczenia sporządzonego przez daną osobę. Dotyczy to także procesu rekrutacji. W procesie tym kandydat do pracy przesyła potencjalnemu pracodawcy informacje niezbędne do podjęcia dalszych czynności.
W praktyce pracodawcy korzystają w takiej sytuacji z różnego rodzaju kwestionariuszy osobowych. Nie ma jednak jednego wiążącego wzoru takiego kwestionariusza. Dlatego zalecana jest tu szczególna ostrożność. Wiele ze wzorów kwestionariuszy powstało jeszcze przed wejściem w życie RODO i nowelizacji Kodeksu pracy. Korzystanie z nich może doprowadzić do pozyskania danych nadmiarowych.
Najlepiej przygotować własny wzór kwestionariusza osobowego. Warto przy tym skorzystać z formularza dostępnego w Portalu PoradyODO.
Przepisy nie regulują formy kwestionariusza osobowego. Dane mogą więc zostać przekazane zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznie.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
© Portal Poradyodo.pl