Nie. Co do zasady nie ma potrzeby wydawania upoważnień do przetwarzania danych osobowych dla pracowników wykonujących zawody medyczne.
Do przetwarzania danych zawartych w dokumentacji medycznej, w celu ochrony zdrowia, udzielania oraz zarządzania udzielaniem świadczeń zdrowotnych, utrzymania systemu teleinformatycznego, w którym przetwarzana jest dokumentacja medyczna, i zapewnienia bezpieczeństwa tego systemu, są uprawnione:
To, że ktoś wykonuje zawód medyczny, daje mu automatycznie uprawnienie do przetwarzania danych zawartych w dokumentacji medycznej. Wynika to z faktu, że osoby te wykonują specjalistyczny zawód, a także z mocy przepisów zobowiązani są do zachowania tajemnicy.
Dodatkowo dane osobowe, o których mowa w ust. 1 (m. in. dotyczące danych o stanie zdrowia), mogą być przetwarzane do celów, o których mowa w ust. 2 lit. h), jeżeli są przetwarzane przez – lub na odpowiedzialność – pracownika podlegającego obowiązkowi zachowania tajemnicy zawodowej na mocy prawa Unii lub prawa państwa członkowskiego, lub przepisów ustanowionych przez właściwe organy krajowe lub przez inną osobę również podlegającą obowiązkowi zachowania tajemnicy zawodowej na mocy prawa Unii lub prawa państwa członkowskiego, lub przepisów ustanowionych przez właściwe organy krajowe (art. 9 ust. 3 RODO).
Potwierdza to tezę o braku potrzeby nadawania szczególnych upoważnień.
Należy jednak zastanowić się, czy w danej sytuacji nie jest uzasadnione ograniczenie dostępu do danych.
Sporne jest czy pielęgniarka zatrudniona na oddziale ginekologiczno - położniczym powinna mieć dostęp do danych pacjentów z oddziału chirurgii. Takie zastrzeżenia były do uprawnień nadawanych w szpitalach w ramach kontroli przeprowadzanej przez NIK (raport dostępny na stronie internetowej NIK).
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl