Działania pracowników firm i innych organizacji są jedną z głównych przyczyn zdarzeń, które skutkują naruszeniami bezpieczeństwa danych. Według statystyk, nawet 40% tego rodzaju przypadków jest spowodowanych przez działania upoważnionych pracowników, którzy mają dostęp do danych w związku z koniecznością realizacji swoich obowiązków.
Oczywiście RODO pozostawia swobodę odnośnie do sposobów zabezpieczania danych osobowych, kładąc nacisk na efekty, a nie na procedury. W przypadku elektronicznej dokumentacji medycznej należy jednak uwzględniać regulacje szczególne. Skorzystaj z zaprezentowanych wskazówek i zagwarantuj bezpieczeństwo i legalność przechowywania dokumentacji medycznej – nie tylko elektronicznej.
Jakiś czas temu Unia Europejska postanowiła zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa na terenie państw członkowskich. W tym celu przygotowała dwa akty prawne dotyczące tej tematyki – tzw. Cybersecurity Act oraz dyrektywę NIS, czyli dyrektywę w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii Europejskiej. Na tej podstawie w krajowych przepisach wyróżnia się tzw. dostawców usług cyfrowych
Wdrożenie sztucznej inteligencji (AI) w firmie ma związek z pojawianiem się nowych zagrożeń, na które należy odpowiadać odpowiednimi zabezpieczeniami. Celem znalezienia takich zabezpieczeń, należy ponowić lub przeprowadzić analizę ryzyka, a czasem również jej zaawansowaną postać, tj. DPIA. To obowiązek wynikający z RODO, ale także kluczowy element dla bezpieczeństwa danych. Sprawdź, jak krok po kroku przeprowadzić analizę i właściwie zabezpieczyć dane w środowisku AI.
04.03.2025
© Portal Poradyodo.pl