O brak konfliktu interesów musi dbać w pierwszej kolejności administrator. Nie zwalnia go z odpowiedzialności ewentualne oświadczenie inspektora ochrony danych.
Art. 38 ust. 6 RODO stanowi, że inspektor ochrony danych może wykonywać inne zadania i obowiązki a administrator lub podmiot przetwarzający zapewniają, by takie zadania i obowiązki nie powodowały konfliktu interesów.
Chodzi tu o to aby inspektor ochrony danych w wykonywaniu swojej funkcji był niezależny, w szczególności aby inne przydzielone mu zadania lub obowiązki nie kolidowały z jego podstawową funkcją jaką jest ochrona danych osobowych u konkretnego administratora danych lub procesora.
Administrator lub procesor ma zapewnić odpowiednie usytuowanie IOD w strukturze organizacyjnej oraz zapewnić mu środki niezbędne do wykonywania jego pracy.
Obowiązek zapewnienia braku konfliktu interesów spoczywa w pierwszym rzędzie (choć nie wyłącznie) na administratorze lub procesorze.
Złożenie przez inspektora oświadczenia o niewystępowaniu takiego konfliktu interesów nie zwalnia administratora lub procesora z obowiązku zapewnienia aby zadania i obowiązki IOD nie powodowały konfliktu interesów.
Ważne jest to czy faktycznie konflikt interesów zachodzi czy też nie a nie to czy i kto złożył oświadczenie.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl