Fotografia może zostać uznana za utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jeśli zatem urząd miasta organizujący festyn wyraził zgodę na publikację na konkretnej stronie internetowej innego urzędu sporządzonych przez niego lub na jego zlecenie fotografii, należy uznać, że wyraził zgodę na korzystanie z tych zdjęć – utworów w określonym zakresie (tzn. na określonym polu eksploatacji).
Jeśli chodzi o rozpowszechnianie wizerunku, to – co do zasady – wymagana jest zgoda osoby przedstawionej na zdjęciu. Obowiązek uzyskania jej zgody wynika zarówno z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jak i z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO), gdyż wizerunek osoby fizycznej jest uznawany za dane osobowe. Zgoda nie jest wymagana w sytuacjach opisanych w art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a mianowicie, gdy rozpowszechnianie wizerunku dotyczy:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza,
3) osoba otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
W przypadku publikacji zdjęcia, na którym utrwalono wydarzenie publiczne, nie jest potrzebna zgoda sfotografowanych osób, jeśli ich wizerunki stanowią jedynie fragment całości takiej jak np. festyn. Wizerunki tych osób nie stanowią zatem głównego motywu zdjęcia, a są tylko jednym z wielu elementów zdjęcia, pojawiającym się na nim „przy okazji” utrwalania danego wydarzenia.
Wyjątki od obowiązku uzyskiwania zgody przewiduje także ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Zgodnie z jej postanowieniami organizator jest uprawniony do utrwalania przebiegu imprezy masowej, a w szczególności zachowania osób w niej uczestniczących, za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.
Poza opisanymi wyżej wyjątkami podmiot utrwalający i rozpowszechniający wizerunek osoby fizycznej powinien dysponować jej zgodą lub inną podstawą do przetwarzania danych osobowych.
W przypadku zgłoszenia przez osoby widniejące na zdjęciu ewentualnych naruszeń ich prawa do wizerunku urząd publikujący zdjęcie będzie mógł dochodzić roszczeń od urzędu, od którego uzyskał zgodę na korzystanie ze zdjęć na określonym polu eksploatacji.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl