Akt o usługach cyfrowych to rozporządzenie unijne, które będzie stosowane bezpośrednio w Polsce. Mimo tego do jego pełnego wdrożenia wymagana będzie nowelizacja ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną i innych przepisów krajowych. Rozpoczęły się właśnie konsultacje dotyczące tych regulacji prawnych.
Akt o usługach cyfrowych to popularna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE. Rozporządzenie to ma obowiązywać bezpośrednio w polskim porządku prawnym, niemniej jednak konieczne jest dostosowanie do niego w odpowiednim zakresie regulacji krajowych, w szczególności:
ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną,
ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne.
Wdrożenie będzie wymagało:
ustanowienia koordynatora do spraw usług cyfrowych w Polsce (będzie nim Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej)
opracowania procedur certyfikacji, przyznawania statusu zaufanego podmiotu sygnalizującego i zweryfikowanego badacza,
wprowadzenia regulacji dotyczących postępowania wyjaśniającego, kontroli i postępowań przed właściwymi organami, związanych z naruszeniem przez dostawców usług pośrednich obowiązków wynikających z rozporządzenia,
przyjęcia katalogu kar pieniężnych i procedur ich nakładania,
procedur wnoszenia skarg na dostawców usług pośrednich.
Zaufany podmiot sygnalizujący to niezależny podmiot, którego zgłoszenia treści uznanych za nielegalne dokonywane dostawcy usług pośrednich mają być traktowane przez dostawców w sposób priorytetowy. Z kolei zweryfikowany badacz będzie miał na celu przeprowadzenie konkretnych badań w oparciu o dane przetwarzane przez określonego dostawcę usług pośrednich.
Trwają konsultacje nad zmianami w przepisach krajowych, dzięki którym możliwe będzie dostosowanie tych regulacji do aktu o usługach cyfrowych. Opinie w sprawie projektu nowelizacji można przedstawiać do 19 stycznia 2024 r. na adres e-mail: [email protected].
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl