1 stycznia 2025 r. to ostateczny termin wdrożenia e-doręczeń w podmiotach publicznych. Przesunięcie terminu z 1 października 2024 r. na 1 stycznia 2025 r. powiązano z wprowadzeniem rocznego okresu przejściowego na wdrożenie doręczeń elektronicznych. Wyjaśniamy, od kiedy e-doręczenia w podmiotach publicznych staną się obowiązkowe.
Opracowanie: Michał Kowalski
Jak zapowiedział Minister Cyfryzacji, nowy termin wdrożenia e-doręczeń zostanie opublikowany w stosownym komunikacie. Przesunięcie terminu wdrożenia jest uzasadnione brakiem gotowości podmiotów publicznych do doręczania korespondencji z wykorzystaniem:
publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego (PURDE),
publicznej usługi hybrydowej (PUH).
Jak wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji, dotychczas wniosek o założenie adresu do doręczeń złożyło tylko 30% zobligowanych podmiotów publicznych.
Zgodnie z zapowiedzią resortu termin 1 stycznia 2025 r. będzie terminem ostatecznym. Kolejne przesunięcia nie są już przewidywane.
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że do wdrożenia e-doręczeń konieczne będą następujące działania:
złożenie wniosku o adres do doręczeń,
zmiana sposobu nadawania korespondencji z papierowej na elektroniczną oraz z ePUAP na e-Doręczenia),
przyjęcie zasad prawidłowego korzystania z PURDE i PUH,
nadanie uprawnień do obsługi skrzynki doręczeń uprawnionym pracownikom (z uwzględnieniem upoważnienia do przetwarzania danych),
nadanie podpisów elektronicznych dla upoważnionych osób,
archiwizacja dokumentów elektronicznych,
elektroniczny obieg dokumentów.
Ministerstwo zachęca, by wniosek o adres do doręczeń złożyć już teraz. Aktywacja adresu będzie możliwa w dniu 1 stycznia 2025 r.
Jednocześnie obowiązywać będzie roczny okres przejściowy, trwający do 31 grudnia 2025 r. W okresie przejściowym podmioty publiczne będą mogły sukcesywnie dostosowywać się do nowych rozwiązań prawnych. W szczególności chodzi tu o wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów (systemów klas EZD). W okresie tym obok e-doręczeń będzie można nadal stosować tradycyjne doręczenia:
za pośrednictwem operatora pocztowego,
w ePUAP,
w innych systemach dziedzinowych.
Strona internetowa Ministerstwa Cyfryzacji
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl