Europejska Rada Ochrony Danych przyjęła opinię w sprawie projektu decyzji stwierdzającej odpowiedni stopień ochrony danych w odniesieniu do ram ochrony danych UE-USA. Mają one zastąpić dotychczasową Tarczę Prywatności. Sprawdź, co znalazło się w opinii EROD.
Opinia dotycząca transferu danych pomiędzy państwami UE a Stanami Zjednoczonymi została przyjęta podczas 76. posiedzenia plenarnego EROD. Dotyczy ona projektu decyzji stwierdzającej odpowiedni stopień ochrony, opublikowanego przez Komisję Europejską 13 grudnia 2022 r. Wydano ją w oparciu o ramy ochrony danych UE-USA, których celem jest zastąpienie Tarczy Prywatności.
Przeczytaj także:
W opinii uwzględniono zarówno aspekty handlowe, jak i dostęp do danych oraz ich wykorzystanie przez amerykańskie organy publiczne.
W opinii pozytywnie oceniono takie rozwiązania jak:
wprowadzenie wymogów obejmujących zasady konieczności i proporcjonalności gromadzenia danych przez służby wywiadowcze USA (przewidziane w rozporządzeniu wykonawczym nr 14086),
nowy mechanizm dotyczący sądowych środków zaskarżenia stwarza prawa dla osób fizycznych w Unii podlegający weryfikacji przez Radę Nadzoru nad Prywatnością i Wolnościami Obywatelskimi,
zapewnienie niezależności Sądu ds. Przeglądu Ochrony Danych.
Nie obyło się jednak bez zastrzeżeń. Dotyczyły one m.in.
niektórych praw podmiotów danych (w szczególności prawa dostępu),
wyłączeń w zakresie prawa dostępu do informacji publicznie dostępnych,
braku szczegółowych regulacji dotyczących zautomatyzowanego podejmowania decyzji i profilowania,
dalszego przekazywania danych,
zakresu odstępstw od obowiązku przestrzegania zasad ram ochrony danych,
brak wymogu wydania uprzedniego zezwolenia niezależnego organu na masowe gromadzenie danych na mocy rozporządzenia nr 12333,
braku systematycznej niezależnej kontroli ex post przez sąd lub równoważny niezależny organ,
powszechnego stosowana standardowej odpowiedzi DPRC (powiadamia ona skarżącego, że nie stwierdzono naruszeń objętych skargą bądź wydano decyzję wymagającą odpowiednich środków naprawczych).
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl