Dość kontrowersyjne orzeczenie wydał Sąd Okręgowy w Warszawie. Rozpoznając powództwo cywilne właściciela klasycznego pojazdu, stwierdził, że numer rejestracyjny pojazdu sam w sobie nie jest daną osobową i jego rozpowszechnianie nie narusza RODO.
Postępowanie było wynikiem publikacji fotografii zawierających zabytkowy samochód w jednym z wydawnictw. Właściciel pojazdu pozwał wydawnictwo o zapłatę odszkodowania za naruszenie praw autorskich do utworu, jakim w jego ocenie był ów pojazd, a także zażądał zadośćuczynienia pieniężnego oraz przeprosin. Powództwo zostało jednak oddalone.
Dla naszych Czytelników najistotniejszym wątkiem sprawy jest uznanie, że numer rejestracyjny nie stanowi danej osobowej.
Jak wskazał Sąd, bez dostępu do bazy CEPiK nie sposób powiązać tej informacji z właścicielem pojazdu.
Stanowisko sądu jest kontynuacją dotychczasowej linii orzeczniczej. Przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 czerwca 2019 (I OSK 2063/17) uznał że numer rejestracyjny pojazdu identyfikuje pojazd a nie osobę, dlatego nie może być uznany za dane osobowe.
Warto dodać, że całkowicie odmienne stanowisko zaprezentował Urząd Ochrony Danych Osobowych, kwalifikując numer rejestracyjny jako daną osobową.
www.auto-swiat.pl/
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl