Archiwalny

Umowa o pracę i B2B – co różni te sposoby zatrudnienia?

Dodano: 20 kwietnia 2023
Dokument archiwalny
business-people-shaking-hands-together (1)

Umowa o pracę czy B2B – który rodzaj zatrudnienia jest lepszy? Na tak postawione pytanie nie można odpowiedzieć jednogłośnie, ponieważ każda forma współpracy ma swoje wady i zalety. Oto najważniejsze różnice pomiędzy UoP a kontraktem B2B.

Na czym polega kontrakt B2B?

B2B to skrót od angielskiego sformułowania Business to Business. Określa on rodzaj umowy cywilnoprawnej, która zostaje zawarta pomiędzy dwoma firmami. Stronami takiego kontraktu nie są więc podmioty takie jak pracodawca i pracownik. W umowie B2B można znaleźć sformułowania usługobiorca oraz usługodawca.

Podkreślenie rozbieżności pomiędzy osobą pracownika i usługodawcy jest ważne, ponieważ te dwa podmioty sporo różni. Ten drugi musi przede wszystkim posiadać własną działalność gospodarczą, w ramach której będzie świadczył usługi określone w umowie. Taka forma wykonywania pracy sprawia, że w przypadku kontraktu B2B rozliczenie następuje za pomocą faktury wystawionej na firmę.

Umowa o pracę a B2B – różnice

Posiadanie zarejestrowanej firmy i prowadzenie rozliczenia fakturowego to podstawowe, ale wcale nie jedyne różnice pomiędzy osobami zatrudnionymi o UoP oraz w formie Business to Business. Co jeszcze dzieli te typy współpracy? Jeśli ktoś zastanawia się, co będzie dla niego lepszym wyborem – umowa o pracę czy B2B – to poniżej znajdzie kilka informacji, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o formie zatrudnienia.

Sposoby rozliczenia ZUS i podatków

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy umową o pracę i kontraktem B2B jest sposób rozliczenia ZUS oraz regulowania podatków. W przypadku tradycyjnego zatrudnienia odprowadzaniem wszelkich składek zajmuje się pracodawca. Natomiast w modelu B2B opłacanie ZUS-u i podatków leży po stronie usługodawcy. Przymus samodzielnego regulowania składek sprawia, że właściciele firm muszą znać przepisy podatkowe lub korzystać z usług księgowych.

Forma opodatkowania

Kolejna znacząca różnica pomiędzy UoP i B2B to forma opodatkowania. W przypadku tego pierwszego modelu zatrudnienia podatki naliczane są tylko na zasadach ogólnych (wynoszą więc 12% lub 32%). Natomiast usługodawcy zyskują opcję wyboru jednej z trzech form opodatkowania. Zamiast zasad ogólnych mogą zdecydować się na podatek liniowy lub ryczałt.

Zasiłek chorobowy

Choroba to okoliczność, w której prawa pracownika i usługodawcy również się różnią. W przypadku tego pierwszego tzw. chorobowe wypłaca pracodawca. Stanowi ono średnie wynagrodzenie z 12 miesięcy poprzedzających zwolnienie lekarskie. Natomiast przy umowie B2B o wypłatę zasiłku należy zwrócić się do ZUS-u. Jego wysokość obliczana jest na bazie średniej podstawy wymiaru składek z 12 miesięcy przed zwolnieniem.

Miejsce i czas pracy

W przypadku UoP miejsce oraz czas wykonywania obowiązków są szczegółowo określone. Natomiast osoba zatrudniona na podstawie umowy B2B może świadczyć usługi w dowolnej lokalizacji, a także w dogodnym dla siebie momencie.

W kontekście czasu pracy warto jeszcze zwrócić uwagę na kwestie związane z dostępem do urlopu. Klasyczny pracownik ma ustawowe prawo do skorzystania z 20 lub 26 dni wolnego. Natomiast kontrakt B2B nie uwzględnia urlopu wypoczynkowego. Mimo to strony umowy mogą umówić się na płatne przerwy w świadczeniu usług.

Artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe:
B2Bumowa o pracę

WIDEOSZKOLENIA »

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

14.06.2024 czytaj więcej »

ZMIANY W PRAWIE »

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x