Aktualny

Komisja Europejska oceni skutecność Tarczy Prywatności

Dodano: 22 czerwca 2017
Komisja Europejska oceni skutecność Tarczy Prywatności

We wrześniu 2017 roku odbędzie się przegląd programu Tarcza Prywatności. Weźmie w nim udział Komisja Europejska i Grupa Robocza Art. 29 zrzeszająca organy ds. ochrony danych z Unii Europejskiej.

Prawie rok temu – 12 lipca 2016 r. Komisja Europejska przyjęła decyzję w sprawie adekwatności ochrony zapewnianej przez Tarczę Prywatności UE–USA. Jest to program, który ma zapewnić, że dane osobowe Europejczyków przekazywane do Stanów Zjednoczonych są bezpieczne. We wrześniu 2017 roku odbędzie się pierwszy przegląd tego programu. Oprócz Komisji Europejskiej weźmie w nim udział także Grupa Robocza Art. 29. Przegląd ma na celu zebranie istotnych informacji i niezbędnych dowodów na potrzeby oceny solidności Tarczy Prywatności.

Grupa Robocza Art. 29 zapowiedziała, że będzie chciała sprawdzić m.in. aspekty komercyjne Tarczy Prywatności, czyli np. to, czy istnieją gwarancje prawne dotyczące zautomatyzowanego procesu decyzyjnego i wytyczne udostępniane przez Departament Handlu dotyczące zastosowania zasad Tarczy Prywatności wobec organizacji działających jako przedstawiciele/podmioty przetwarzające dane. Wymagane wyjaśnienia będą dotyczyły również definicji danych o zasobach ludzkich.

Grupa Robocza Art. 29 chce również sprawdzić aspekty dotyczące egzekwowania prawa i bezpieczeństwa narodowego, w szczególności w kontekście ostatnich zmian prawa i orzecznictwa USA w dziedzinie ochrony prywatności. Grupa będzie wymagać m.in. dokładnych dowodów wskazujących, że hurtowe gromadzenie danych, jeżeli ma miejsce, jest „w jak największym stopniu dostosowane do indywidualnych potrzeb”, ograniczone i proporcjonalne. Ponadto Grupa Robocza Art. 29 podkreśla potrzebę uzyskania informacji dotyczących powołania czterech brakujących członków Rady Nadzoru nad Prywatnością i Wolnościami Obywatelskimi, jak również powołania Rzecznika i procedur regulujących mechanizm Rzecznika, albowiem są to kluczowe elementy modelu nadzoru Tarczy Prywatności.

Źródło:

GIODO

WIDEOSZKOLENIA »

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

14.06.2024 czytaj więcej »

ZMIANY W PRAWIE »

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x