Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 17 października 2019 r. uznał, że podejrzenie poważnych naruszeń obowiązków służbowych przez pracowników może uzasadniać stosowanie ukrytego monitoringu wizyjnego w zakładzie pracy. Sprawdzamy, czego dotyczyło to dość istotne w kontekście RODO orzeczenie.
Z orzeczenia, wydanego w związku ze skargą pracowników supermarketu w Hiszpanii, wynika, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach za uzasadnione może być uznane stosowanie ukrytego monitorowania pracowników firmy. Za takie przypadki Trybunał uznał podejrzenie popełnienia poważnych naruszeń obowiązków służbowych i ryzyko dużych strat w firmie.
W jakim stanie faktycznym wydano takie orzeczenie? Otóż jak się okazało hiszpański pracodawca, po zarejestrowaniu znacznych strat (manko) zainstalował ukryte kamery w firmie. Nagrania z tych kamer potwierdziły kolejne przypadki kradzieży popełniane przez pracowników. Z tego powodu pracownicy zostali zwolnieni. W odwołaniu do sądu podnieśli, że pracodawca nie mógł opierać ich zwolnienia o nagrania z ukrytych kamer. Hiszpański sąd w obydwu instancjach przyznał jednak rację pracodawcy.
Sprawa trafiła więc do Trybunału. Ostatecznie Wielka Izba ETPC nie stwierdziła naruszenia praw człowieka.
Jak opisywane orzeczenie może wpłynąć na zasady stosowania monitoringu wizyjnego w kraju. Pamiętajmy, że aktualnie przepisy Kodeksu pracy (a w szkołach – Prawa oświatowego) wykluczają stosowania ukrytego monitoringu. Przepisy te przewidują bowiem szereg obowiązków o charakterze informacyjnym, w tym obowiązek oznaczania pomieszczeń i terenu monitorowanego. Być może jednak orzecznictwo Trybunału w dalszej przyszłości będzie motywem zmian legislacyjnych w tym zakresie.
Z wideoszkolenia dowiesz się m.in.:
Szkolenie prowadzi Agnieszka Wachowska, radczyni prawna, Co-Managing Partners, Szefowa zespołu IT-Tech w TKP
© Portal Poradyodo.pl