Od 2 lutego 2025 r. na terenie UE a więc i w Polsce obowiązuje zakaz stosowania zakazanych praktyk AI. Wykaz zakazanych praktyk w zakresie systemów sztucznej inteligencji znajdziemy w AI Act. Za naruszenie zakazu wykorzystywania takich praktyk grożą wysokie kary finansowe.
Opracowanie: Michał Kowalski
12 lipca 2024 r. opublikowane został Akt w sprawie sztucznej inteligencji (AI Act). Rozporządzenie to określa zasady dotyczące tworzenia, implementacji i wykorzystywania sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej. Specyfika tej regulacji prawnej wymaga jej wdrażania poszczególnymi etapami. Jeden z etapów dotyczy zakazanych praktyk w zakresie AI.
Od 2 lutego 2025 r. w całej Unii Europejskiej obowiązuje zakaz stosowania i wprowadzania na rynek szczególnie niebezpiecznych systemów sztucznej inteligencji, które spełniają kryteria zakazanych praktyk. Niedostosowanie się do przepisów zawartych w rozdziale II AI Act może skutkować nałożeniem wysokich kar administracyjnych, sięgających maksymalnie 35 milionów euro lub 7% całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku.
Więcej na ten temat w artykule: 8 zakazanych praktyk AI wg aktu o sztucznej inteligencji (AI Act)
Zakazane praktyki AI to nie jedyna nowość. 2 lutego 2025 r. wprowadzono również obowiązek kompetencji w zakresie AI tzw. AI Literacy (art. 4 AI Akt). Przepis ten obliguje pracodawców (zarówno dostawców, jak i organizacje korzystające z systemów AI) do podjęcia działań mających na celu zapewnienie pracownikom właściwej wiedzy i umiejętności w dziedzinie sztucznej inteligencji, które są niezbędne do realizacji ich zadań. Jest to ważny krok w stronę zwiększenia świadomości dotyczącej AI w środowisku pracy.
Zarówno zakazane praktyki AI jak i obowiązek kompetencji są stosowane bezpośrednio w polskim porządku prawnym i nie wymagają implementacji.
Serwis Ministerstwa Cyfryzacji
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl