Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 26 sierpnia 2020 r. oddalił skargę Burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego na decyzję Prezesa Urzędu nakładającą karę w wysokości 40 tys. zł. Sprawa dotyczyła niezawarcia umowy powierzenia przetwarzania danych w związku z administrowaniem stroną Biuletynu Informacji Publicznej.
WSA rozpatrywał skargę Burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego na decyzje Prezesa UODO z 18 października 2019 r. w związku z przetwarzaniem przez Burmistrza danych osobowych w Biuletynie Informacji Publicznej. Głównym powodem było zaniechanie zawarcia umowy powierzenia przetwarzania danych z podmiotami, którymi te dane były przekazywane w celu prowadzenia strony BIP. Oprócz tego administratorowi zarzucono brak procedur wewnętrznych dotyczących przeglądu zasobów dostępnych w BIP pod kątem ustalenia okresu ich publikowania. W efekcie w BIP były dostępne m.in. oświadczenia majątkowe z 2010 roku, podczas gdy okres ich przechowywania zgodnie z przepisami sektorowymi wynosi 6 lat.
Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w ustnym uzasadnieniu, kara została wymierzona prawidłowo. Zaznaczył przy tym, że RODO ma zastosowanie do danych przetwarzanych w BIP.
Decyzja Prezesa UODO jest dostępna tutaj>>
Orzecznictwo:
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl