W związku ze zgłoszeniem członków rodziny pracownika do ubezpieczenia społecznego pracodawca pozyskuje dane tych osób. Na jakiej podstawie? Czy musi w związku z tym spełnić obowiązek informacyjny? Na pytania te odpowiada Prezes UODO.
W przypadku gdy członkowie rodziny pracownika nie mają własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, pracownik ma obowiązek ich zgłoszenia w ciągu 7 dni od zaistnienia okoliczności, które spowodowały konieczność takiego zgłoszenia. W tym celu pracownik wypełnia i przekazuje pracodawcy-płatnikowi formularz ZUS ZCNA „Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego”. O tym fakcie pracownik powinien poinformować pracodawcę - płatnika (art. 67 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Natomiast, w sytuacji, gdy wcześniej zgłoszony członek rodziny nabył własny tytuł do ubezpieczenia lub gdy utracił status członka rodziny, wówczas w tym samym terminie pracownik powinien poinformować o tym pracodawcę (art. 76 ustawy).
Pozyskiwanie danych osobowych wskazanych członków rodziny w związku ze zgłoszeniem do ubezpieczenia następuje w celu realizacji obowiązku prawnego ciążącego na administratorze (art. 6 ust. 1 lit. c RODO). Tym samym pracodawca, przekazując te dane, nie potrzebuje zgody na ich przetwarzanie ani od tych osób, ani od samego pracownika.
Zdaniem Prezesa UODOpracodawca może odstąpić od realizacji względem członków rodziny obowiązku informacyjnego. Jak wskazuje organ nadzorczy, nie ma obowiązku wykonywania obowiązku informacyjnego względem osób, od których dane nie zostały bezpośrednio pozyskane, jeżeli pozyskiwanie lub ujawnianie jest wyraźnie uregulowane prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego, któremu podlega administrator, przewidującym odpowiednie środki chroniące prawnie uzasadnione interesy podmiotu danych (art. 14 ust. 5 lit. c RODO).
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl