Podmiot, który korzysta z utworu, ma co do zasady obowiązek umieścić dane autora utworu na każdym egzemplarzu nośnika, na którym utwór zostaje utrwalony
Prawo do oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo go udostępniania anonimowo przysługuje twórcy utworu. Jest to tzw. autorskie prawo osobiste twórcy utworu nieograniczone w czasie i niepodlegające zrzeczeniu się lub zbyciu. W orzecznictwie wskazuje się, że prawo do oznaczenia utworu nazwiskiem oznacza, że wyłączne decyzja o sposobie oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo należy do autora i wiąże inne osoby. W odniesieniu do tego prawa zachodzi domniemanie jego pozytywnego wykonywania, tj. decyzji twórcy o rozpowszechnieniu utworu ze wskazaniem jego nazwiska (wyrok Sądu Najwyższego z 21 marca 2014 r. IV CSK 407/13).
Podmiot, który korzysta z utworu ma obowiązek umieścić dane autora utworu na każdym egzemplarzu nośnika, na którym utwór, jako dobro o charakterze niematerialnym, zostaje utrwalony (jeśli twórca nie wyraził odmiennej woli).
Oczywiście kwestia sposobu i zakresu korzystania z utworu przez podmiot trzeci powinna być ustalona z autorem utworu, bowiem to twórcy utworu przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Korzystająca z utworu biblioteka musi zatem dysponować zgodą twórcy utworu plastycznego na rozpowszechnianie utworu w internecie. W ocenie autora uzyskiwanie dodatkowej zgody na przetwarzanie danych osobowych nie jest wówczas potrzebne, bowiem korzystający z utworu ma obowiązek prawny oznaczenia utworu nazwiskiem twórcy.
Z wideoszkolenia dowiesz się m.in.:
Szkolenie prowadzi Agnieszka Wachowska, radczyni prawna, Co-Managing Partners, Szefowa zespołu IT-Tech w TKP
© Portal Poradyodo.pl