Generalnie nie powinno się już przeprowadzać testów psychologicznych kandydatów ubiegających się o pracę. Jeżeli jednak rzeczywiście miałoby to być uzasadnione i przeprowadzone w odpowiedni sposób, za pośrednictwem uprawnionych i upoważnionych do tego osób i organizacji, to można je przeprowadzić, ale należy zwrócić uwagę na kilka ważnych zasad.
Pracownika można prosić o złożenie oświadczenia, wypełnienie kwestionariusza lub wykonanie testu zdolności jedynie, jeśli nie narusza to jego praw osobistych, a dostarcza informacji uznawanych za istotne do celów nawiązania stosunku pracy. Od pracowników nie wolno wymagać poddania się testowi ciążowemu lub przedstawienia jego wyników. Pracownik ma prawo odmówić udzielenia odpowiedzi na pytania niezwiązane z określonym celem.
Metody związane z oceną osobowości kandydata za pomocą testów psychologicznych czy wariografu, w całości lub w części, są nielegalne. Przed wypełnieniem kwestionariusza psychologicznego osoba, której dane dotyczą, musi zostać poinformowana, na jakie pytania odpowie, rozwiązując test i jaki jest cel tego rodzaju przetwarzania danych. Należy podać nazwisko osoby analizującej test, ponieważ jedynie ona ma prawo poznać odpowiedzi.
Po przeanalizowaniu testu mierzącego całość osobowości, należy przekazać wyniki osobie, której dane dotyczą. Osoba ta ma prawo zadecydować, czy wyniki mogą zostać przekazane osobie prowadzącej procedurę rekrutacyjną. W przypadku prostszych pytań, sprawdzających np. zdolności pracownika, nie jest konieczne uzyskanie zgody osoby zainteresowanej, a wyniki można przekazać bezpośrednio pracodawcy.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl