Przekazanie informacji o chorobie pracownika jego współpracownikom nie jest uzasadnione przepisami prawa pracy. Dział kadr może jednak przekazać informacje o chorobie pracownika jego przełożonemu, jeżeli jest to konieczne do wykonania zadań administratora danych odnoszących się do zatrudnienia pracowników.
Przetwarzanie danych wrażliwych pracownika w postaci informacji o jego stanie zdrowia jest uzasadnione przepisami prawa pracy dotyczącymi usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz rozwiązania umowy bez wypowiedzenia bez winy pracownika w przypadku niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Przepisy te wyznaczają granice przetwarzania danych osobowych wrażliwych.
W mojej ocenie przekazanie przez kierownika działu informacji swoim pracownikom o przyczynie nieobecności współpracownika wykracza poza te granice. Wynika to m.in. z ugruntowanego w orzecznictwie stanowiska, zgodnie z którym, sposób potwierdzania obecności w pracy (ewidencja czasu pracy) nie powinien wskazywać na przyczynę nieobecności. Tym bardziej więc źródłem informacji o nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby nie może być przełożony chorego pracownika, który informuje o tym fakcie jego współpracowników.
Nie wydaje się jednak, aby można było z góry przesądzić, że w każdym przypadku niedozwolone jest przekazywanie danych o chorobie pracownika przez pracownika kadr przełożonemu chorego pracownika. Do przekazania takich informacji może jednak dojść, jeżeli jest to konieczne do wykonania zadań administratora danych odnoszących się do zatrudnienia pracowników.
Z wideoszkolenia dowiesz się m.in.:
Szkolenie prowadzi Agnieszka Wachowska, radczyni prawna, Co-Managing Partners, Szefowa zespołu IT-Tech w TKP
© Portal Poradyodo.pl