175 tys. euro musi zapłacić wypożyczalnia samochodów UBEEQQ Internation m.in. za nadmiarową geolokalizację swoich klientów. Karę wymierzył francuski organ nadzorczy.
Ukarany administrator prowadził działalność polegającą na wypożyczaniu (najmie krótkoterminowym) samochodów. W przypadku wypożyczenia pojazdu firma prowadziła systematyczną geolokalizację – pojazd był lokalizowany co 500 metrów. Geolokalizacja miała miejsce także wtedy, gdy pojazd był w ruchu, gdy silnik był włączany i wyłączany lub gdy drzwi były otwierane i zamykane. Jednocześnie dane geolokalizacyjne były ewidencjonowane.
Administrator argumentował, że prowadził geolokalizację w celu:
Francuski organ nadzorczy uznał, że tak daleko idąca geolokalizacja naruszała prywatność użytkowników. Przetwarzanie danych osobowych było więc nadmiarowe. Firma w ocenie organu nadzorczego mogła świadczyć swoje usługi bez takiej geolokalizacji.
Administratorowi zarzucono także zbyt długi okres przechowywania danych z geolokalizacji. Otóż były one przechowywane przez okres świadczenia usługi i 3 lata po jej zakończeniu. Przetwarzanie to trwało zbyt długo w świetle jego celu tj. zarządzania floty pojazdów, udzielania pomocy klientom czy poszukiwania pojazdu w razie kradzieży.
Firma nie wykonywała też obowiązku informacyjnego. Powinien być on zrealizowany już podczas rejestracji klienta.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl