Niewłaściwa ocena ryzyka związanego z wyciekiem danych często skutkuje zaniechaniem zawiadomienia podmiotów danych o naruszeniu. To zaś prosta droga do ukarania przez Prezesa UODO. Przekonała się o tym fundacja Lex Nostra, w sprawie której decyzja organu nadzorczego została podtrzymana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 31 sierpnia 2022 r. II SA/Wa 2993/21.
Fundacja Promocji Mediacji i Edukacji Prawnej Lex Nostra w czerwcu 2021 r. została ukarana przez Prezesa UODO za niezgłoszenie naruszenia ochrony danych do organu nadzorczego, ale też do podmiotów danych. Naruszenie, które miało miejsce w 2020 r. polegało na utracie dostępu do danych osobowych wskutek kradzieży dokumentacji 96 osób. Chodziło tu o takie dane jak:
imię, nazwisko,
adres do korespondencji,
numer telefonu,
numer PESEL (w przypadku niektórych osób).
W konsekwencji niedokonania zgłoszenia Prezes UODO wymierzył fundacji karę w wysokości 13 tys. zł. Organ nadzorczy w uzasadnieniu decyzji podkreślił, że obowiązek zawiadomienia podmiotów danych nie jest wyłączony w przypadku, gdy nie można ustalić kręgu osób, które mogą zostać poszkodowane w wyniku naruszenia.
Decyzja ta została zaskarżona przez fundację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd jednak oddalił skargę, podtrzymując tym samym rozstrzygnięcie Prezesa UODO. W ocenie sądu administrator powinien był zawiadomić nie tylko organ nadzorczy, ale też osoby, których dotyczyło naruszenie ochrony danych.
Sąd wskazał, że w sprawie zaistniało wysokie ryzyko naruszenia praw i wolności osób fizycznych, co można było stwierdzić w oparciu o zakres danych, które uległy wyciekowi. Dane te pozwalają bowiem na łatwą identyfikację osób, których dotyczą. Zaistniałe naruszenie mogło więc prowadzić m.in. do:
dyskryminacji,
kradzieży,
fałszowania tożsamości,
strat finansowych,
utraty dobrego imienia
u poszkodowanych.
wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez31 sierpnia 2022 r. (II SA/Wa 2993/21)
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl