Obecnie najbardziej rekomendowaną metodą przeciwdziałania epidemii COVID-19 jest stosowanie szczepień. Zagadnienia związane ze szczepieniami ochronnymi uregulowane są w przepisach ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zasadą jest, że w celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych wśród pracowników narażonych na działanie biologicznych czynników chorobotwórczych przeprowadza się zalecane szczepienia ochronne wymagane przy wykonywaniu czynności zawodowych. Nie są wykluczone sytuacje, w których pracodawcy będą oferowali bonusy dla pracowników, którzy się zaszczepili. Sprawdź, na jakiej podstawie przetwarzać ich dane osobowe.
Dowiedz się:
jaka jest podstawa przetwarzania informacji o zaszczepieniu na potrzeby dodatkowych świadczeń przez pracowników,
czy można obyć się bez zgody pracownika,
czy są planowane nowe przepisy w tym zakresie.
Od dłuższego czasu toczy się dyskusja na temat możliwości oczekiwania przez pracodawców na podanie przez pracowników informacji o zaszczepieniu się - przykładowo na potrzeby zwolnienia zaszczepionych pracowników z obowiązku noszenia maseczek w zakładach pracy czy stosowania różnych „bonusów” pracowniczych.
Na chwilę obecną ani rozporządzenie RODO ani przepisy krajowe nie dają jednak pracodawcom bezpośrednich instrumentów prawnych oczekiwania udostępnienia informacji o zaszczepieniu się.
Wprowadzenie programu bonusów dla pracowników powiązanego z faktem zaszczepienia się - oraz potrzebą udokumentowania tej okoliczności może zostać ocenione jako działanie dyskryminujące pracowników nie zaszczepionych przykładowo przez inspektora pracy.
Oczywiście pracownicy mogą dobrowolnie wyrazić zgodę na przetwarzanie informacji o zaszczepieniu się. Jednak na chwilę obecną jak się wydaje jest to jedyna podstawa prawna przetwarzania takiej informacji przez pracodawców.
Warto podkreślić, że w krótkim czasie projektowane są zmiany przepisów na podstawie których pracodawcy będą mieli dostęp do informacji o zaszczepionych pracownikach - i tym samym na zasadzie przeciwieństwa o pracownikach niezaszczepionych.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl