Tak, ale nie w każdym przypadku.
W poradzie:
kiedy nie jest wymagane zezwolenie na rozpowszechnianie wizerunku,
czy impreza zakładowa ma charakter publicznej.
Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak:
zgromadzenie,
krajobraz,
publiczna impreza.
Wyliczenie to ma charakter jedynie przykładowy. Dla zastosowania wyjątku rozstrzygające znaczenie ma zatem ustalenie w strukturze przedstawienia relacji między wizerunkiem osoby a pozostałymi elementami jego treści.
Jeśli wizerunek osoby stanowi wyłącznie element akcydentalny lub akcesoryjny przedstawienia, czyli, że w razie jego usunięcia nie zmieniłby się przedmiot i charakter przedstawienia, to rozpowszechnianie nie wymaga zezwolenia (tak np. Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 28.02.2017 r., I ACa 2383/15, .wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 30.01.2014 r., I ACa 1452/13).
Sam termin "impreza publiczna" należy zaś interpretować szeroko, jako każda publiczna grupa ludzi (tak np. wyrok Sądu Najwyższego z 24.07.2020 r., I CSK 673/18). Jeżeli impreza ma charakter zamknięty, skierowany do niewielkiego kręgu osób, to uznanie jej za imprezę publiczną może nie być zasadne. Niemniej, przepis art. 81 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, wymienia imprezę publiczną, krajobraz i zgromadzenie jedynie, jako przykładowe. Jeżeli zatem spełnione zostaną pozostałe warunki opisane w we ww. przepisie, tj. wizerunek stanowić będzie jedynie element akcesoryjny, to będzie możliwe powołanie się na oisywane wyłączenie.
Na marginesie należy wskazać, iż w pewnych okolicznościach możliwe byłoby powołanie się także na przepis rt. 81 ust. 2 pkt 1 ustawy, czyli rozpowszechnianie wizerunku osoby publicznie znanej. Stanie się tak, gdy wizerunek trafia wyłącznie do kręgu podmiotowego, w którym osoba ta jest powszechnie rozpoznawana (tak wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 26.05.2020 r., I ACa 13/20), a zdjęcie wykonano w związku z wykonywaniem przez tę osobę funkcji zawodowej (np. pracodawcy).
ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1062) - art. 81.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl