Tak, ale tylko w takim zakresie, w jakim wykonuje czynności pełnomocnika sprawcy.
Wprawdzie ubezpieczyciel ma własne cele przetwarzania (świadczenie usług ubezpieczeniowych), jednakże w tym przypadku wykracza poza te cele. Co więcej, jeżeli negocjując z poszkodowanym działał będzie w imieniu ubezpieczonego - jako jego pełnomocnik (ugoda ma być zawarta pomiędzy poszkodowanym i sprawcą szkody), to znajdą zastosowanie reguły z art. 28 RODO, czyli konieczne będzie zawarcie umowy powierzenia.
Istotą umowy ubezpieczenia OC jest zapłacenie przez ubezpieczyciela odszkodowania za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego osobie trzeciej (art. 822 Kodeksu cywilnego). Jeżeli zatem ubezpieczyciel negocjować będzie warunki ugody pomiędzy poszkodowanym a zakładem ubezpieczeń, to realizować będzie swój własny cel przetwarzania danych. W takim przypadku dojdzie do udostępnienia danych osobowych.
Gdyby ugoda obejmować przypadek, w którym część odszkodowania wypłaca ubezpieczyciel, a nadwyżkę sprawca (ubezpieczony), powstanie stosunek prawny mieszany. Ubezpieczyciel w zakresie kwoty należnej od niego działać będzie jako administrator danych, zaś jako pełnomocnik sprawcy będzie podmiotem przetwarzającym.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl