Należy dokonać wszystkich możliwych kroków, aby dokumentacja została odebrana przez lekarza lub odpowiedni organ, ewentualnie zabezpieczyć odpowiednio dokumentację i poinformować o tym wszelkie odpowiednie organy i osoby.
W związku z opisaną sytuacją to na powiecie spocznie obowiązek prawidłowego zabezpieczenia dokumentacji, mimo że tak naprawdę jest to obowiązkiem tego lekarza.
W pierwszej kolejności, po prawomocnym zakończeniu postępowania sądowego, należy wezwać lekarza do opróżnienia lokalu w tym wyraźnie do zabrania dokumentacji medycznej i wyznaczyć mu odpowiedni termin, np. 7 dni – takie wezwanie najlepiej przesłać na wszelkie znane adresy, w tym adresy e-mail.
Gdy lekarz nie zastosuje się do wezwania, należy poinformować o całej sytuacji odpowiednią Izbę Lekarską, a także wojewodę, który zgodnie z art. 30a ust. 7 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta jest odpowiedzialny za dokumentację medyczną na terenie województwa, gdy dany lekarz zaprzestaje działalności – oczywiście lekarz nie zaprzestaje swojej działalności, ale jest to organ, który sprawuje również pieczę nad dokumentacją.
W ten sposób przedstawiciele powiatu uchronią się przed zarzutem ukrywania dokumentów, co stanowi przestępstwo.
Gdyby mimo tych prób lekarz ani inny odpowiedni podmiot nie zwróciłby się po dokumentację medyczną, należy ją prawidłowo zabezpieczyć, a kosztami obciążyć tego lekarza – można wytoczyć powództwo.
Wszystkie działania, które będą podejmowane, muszą być zgodne z zasadami w zakresie ochrony danych osobowych – tj. żadna osoba niepowołana nie powinna mieć wglądu do tych dokumentów, a dane powinny być zabezpieczone adekwatnie do sytuacji i możliwości techniczno-organizacyjnych.
Z wideoszkolenia dowiesz się m.in.:
Szkolenie prowadzi Agnieszka Wachowska, radczyni prawna, Co-Managing Partners, Szefowa zespołu IT-Tech w TKP
© Portal Poradyodo.pl