Bez anonimowości sygnalistów proces zgłaszania naruszeń nie ma sensu. Jak więc zapewnić im ową anonimowość i bezpieczeństwo? Należy rozważyć wdrożenie odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych, w szczególności szyfrowania. Proponowane narzędzia znajdziesz w artykule.
Ochrona sygnalistów – w jakim celu
Tzw. ustawa o sygnalistach jest odpowiedzią na unijną dyrektywę o ochronie sygnalistów. Powstała po to, aby chronić osoby zgłaszające naruszenia prawa, czyli sygnalistów przed działaniami odwetowymi. Ustawa o sygnalistach zobowiązuje organizacje do ustanowienia procedury wewnętrznej. Procedura ta określa m.in.:
Obowiązuje nas dyrektywa unijna, niebawem spodziewać możemy się polskiej ustawy. Jednak temat jest już teraz istotny dla każdej organizacji, która podlega regulacjom. Szacuje się, że przygotowanie procedury wewnętrznej, w tym wybór sposobu zgłaszania nieprawidłowości przez pracowników i jego wdrożenie, to okres trwający od 3 do 6 miesięcy. Tym razem jednak nie zajmiemy się rozwiązaniami prawnymi, lecz tym, jak w praktyce zapewnić anonimowość sygnalistom.
Sygnaliści — dlaczego konieczna anonimowość
Według badania przeprowadzonego w 2020 roku przez Ernst & Young „Światowe Badanie Uczciwości w Biznesie” głównymi przyczynami, dla których pracownicy nie zgłaszają nieprawidłowości w swoich organizacjach są:
Organizacje powinny przedsięwziąć kroki, aby zgłaszanie nieprawidłowości miało miejsce. Będzie to możliwe dopiero przy zapewnieniu odpowiednich procedur i środków technologicznych pozwalających na zapewnienie pracownikom bezpiecznego, szyfrowanego i anonimowego kanału komunikacji.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Jeśli masz już dostęp do Portalu, zaloguj się »
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl