Od 6 września 2023 r. monitoring w szpitalach i innych placówkach medycznych może obejmować sale operacyjne – w szerszym zakresie niż dotychczas. Monitoring taki może być wprowadzony, jeżeli jest to konieczne z w procesie leczenia lub w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom. Z drugiej strony należy szanować prawo pacjentów do intymności i godności. Sprawdź, jakie wymogi należy spełnić, aby wprowadzić monitoring w placówce medycznej w tym na sali operacyjnej.
Monitoring w szpitalu lub innej placówce medycznej – czemu służy
Wykorzystywanie monitoringu wizyjnego w placówkach medycznych jest powszechną praktyką. Taki monitoring realizuje różne funkcje, w szczególności zwiększa poczucie bezpieczeństwa personelu i pacjentów, ale też daje możliwość weryfikacji prawidłowości udzielania świadczeń medycznych. Niemniej jednak dotychczasowe rozwiązania w zakresie monitoringu wizyjnego w placówkach medycznych zostały zauważalnie rozszerzone w związku z wejściem w życie ustawy z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw. Sprawdźmy więc, jakie są obecne reguły dotyczące monitoringu w placówkach medycznych.
Szpital lub inna placówka medyczna przetwarza dane osobowe z monitoringu
Naturalnie nagrania obrazu uzyskane z monitoringu placówki medycznej zawierają dane osobowe pacjentów, personelu placówki ale też osób postronnych. Są to takie dane jak wizerunek, ale w wielu przypadkach także stan zdrowia, a więc dana wrażliwa.
Monitoring na sali operacyjnej
Monitoring w placówce medycznej może być zainstalowany już nie tylko w pomieszczeniach ogólnodostępnych ale też w pomieszczeniach, w których udzielane są świadczenia zdrowotne oraz w miejscach pobytu pacjentów.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Jeśli masz już dostęp do Portalu, zaloguj się »
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl