Gdy organy nadzorcze z kilku krajów nie mogą dojść do porozumienia w kwestii dotyczącej transgranicznego przetwarzania danych osobowych, wtedy do gry wkracza Europejska Rada Ochrony Danych. W tym celu wydaje wiążącą decyzję. Tego typu rozstrzygnięcie przyjęto niedawno w sprawie WhatsApp. Sprawdź, jak przebiega procedura wydania wiążącej decyzji.
Na początku wiodący organ nadzorczy niezwłocznie przekazuje innym organom nadzorczym, których sprawa dotyczy, stosowne informacje dotyczące danej sprawy. W szczególności niezwłocznie przedkłada innym organom nadzorczym, których sprawa dotyczy, projekt decyzji w celu uzyskania ich opinii i należytego uwzględnienia ich uwag.
Wiodący organ nadzorczy w przypadku transgranicznego postępowania ma na celu koordynowanie spraw, w których zaangażowane są inne krajowe organy nadzorcze.
Następnie w terminie 4 tygodni od otrzymania wniosku o opinię organ nadzorczy, którego sprawa dotyczy, może zgłosić sprzeciw wobec projektu decyzji.
Sprzeciw ten powinien mieć znaczenie dla sprawy i być uzasadniony.
Jeśli wiodący organ nadzorczy:
nie przychyla się do sprzeciwu lub
sądzi, że sprzeciw nie ma znaczenia dla sprawy lub nie jest uzasadniony,
wówczas przekazuje sprawę w ramach mechanizmu spójności, o którym mowa w art. 63 RODO. W ten sposób trafia ona do Europejskiej Rady Ochrony Danych w celu rozstrzygnięcia.
Wreszcie EROD może przyjąć wiążącą decyzję. Staje się to możliwe, gdy:
organ nadzorczy, którego sprawa dotyczy, zgłosił istotny i uzasadniony sprzeciw wobec projektu decyzji wiodącego organu nadzorczego,
wiodący organ nadzorczy nie przychylił się lub odrzucił sprzeciw.
Wiążąca decyzja dotyczy wszystkich spraw, które są przedmiotem istotnego i uzasadnionego sprzeciwu. W szczególności dotyczy tego, czy doszło do naruszenia przepisów RODO.
W konsekwencji wiodący organ nadzorczy przyjmuje swoją ostateczną decyzję skierowaną do administratora na podstawie decyzji EROD. Musi to uczynić bez zbędnej zwłoki i najpóźniej miesiąc po notyfikacji decyzji przez EROD. Wiążąca decyzja jest potem notyfikowana administratorowi, a następnie publikowana przez Radę na swojej stronie WWW.
Przeczytaj także: Wiążąca decyzja w sprawie WhatsApp Ireland
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl