Tak. Niemniej jednak umieszczenie na skrzynkach listowych imion i nazwisk mieszkańców może się odbywać pod warunkiem uzyskania ich zgody na przetwarzanie danych.
Administrator danych przetwarzając dane osobowe powinien legitymować się jedną z przesłanek dopuszczalności przetwarzania danych (w przypadku danych zwykłych przesłanki te wskazuje art. 6 RODO). Obowiązkiem administratora danych jest także przestrzeganie zasad przetwarzania danych osobowych, w szczególności zasady minimalizacji (art. 5 RODO).
Zgodnie z art. 40 ust. 1 Prawa pocztowego właściciel lub współwłaściciele nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny oraz budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość są obowiązani umieścić oddawczą skrzynkę pocztową spełniającą wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 5. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych z dnia 3 kwietnia 2014 r. skrzynkę oznacza się cyframi arabskimi, zgodnie z numeracją porządkową nieruchomości, w sposób umożliwiający jednoznaczne jej przyporządkowanie do budynku lub wyodrębnionych w nim lokali, jeżeli posiadają osobny adres. Skrzynkę przeznaczoną dla adresata będącego osobą niewidomą lub ociemniałą oznacza się w sposób umożliwiający adresatowi jej identyfikację.
Wystarczające jest oznaczenie skrzynki pocztowej za pomocą cyfr zgodnie z numeracją porządkową nieruchomości oraz lokali w niej się znajdujących.
Oznacza to, że umieszczenie na skrzynkach pocztowych imion i nazwisk mieszkańców może się odbywać pod warunkiem uzyskania ich zgody na przetwarzanie danych.
Z wideoszkolenia dowiesz się m.in.:
Szkolenie prowadzi Agnieszka Wachowska, radczyni prawna, Co-Managing Partners, Szefowa zespołu IT-Tech w TKP
© Portal Poradyodo.pl