Aktualny

Akt o usługach cyfrowych – trwa postępowanie w sprawie Facebooka i Instagrama

Dodano: 24 lipca 2024
Akt o usługach cyfrowych – trwa postępowanie w sprawie Facebooka i Instagrama

Od 30 kwietnia 2024 r. trwa postępowanie w sprawie ewentualnego naruszenia przez Meta (właściciela Facebooka i Instagrama) aktu o usługach cyfrowych (DSA). Sprawa dotyczy praktyk Meta dotyczących reklam i dezinformacji, a także kwestii widoczności treści politycznych.

Postępowanie dotyczy Facebooka i Instagrama jako bardzo dużych platform cyfrowych

Zgodnie z aktem o usługach cyfrowych zarówno Facebook jak i Instagram prowadzone przez meta zostały zakwalifikowane do bardzo dużych platform cyfrowych. Przepisy DSA stosowane są względem tych platform już od 25 sierpnia 2023 r.

4 zarzuty Komisji Europejskiej w kontekście aktu o usługach cyfrowych

W prowadzonym przez Komisję Europejską postępowaniu badane są następujące wątki:

Wprowadzające w błąd reklamy i dezinformacja

Komisja Europejska powzięła przypuszczenie, że właściciel Facebooka i Instagrama nie przeciwdziała rozpowszechnianiu na tych portalach zwodniczych reklam, kampanii dezinformacyjnych i skoordynowanych nieautentycznych zachowań w UE.

Widoczność treści politycznych

Wątpliwości budzi polityka Meta, polegająca na obniżaniu rangi treści politycznych w systemach rekomendacji Instagrama i Facebooka. To rodzi kontrowersje w kontekście z obowiązków wynikających z DSA w zakresie przejrzystości i dochodzenia roszczeń przez użytkowników. Praktyka taka jest także zagrożeniem dla dyskursu obywatelskiego i procesów wyborczych.

Brak dostępności skutecznego zewnętrznego narzędzia do dyskursu obywatelskiego i monitorowania wyborów w czasie rzeczywistym

Zarzuty dotyczą CrowdTangle - publicznego narzędzia umożliwiającego monitorowanie wyborów w czasie rzeczywistym przez badaczy, dziennikarzy i społeczeństwo obywatelskie. Tymczasem w świetle DSA zasadne jest rozszerzenie dostępu do takich narzędzi. Istnieje podejrzenie, że Meta nie oceniła z należytą starannością i nie złagodziła ryzyka związanego z wpływem Facebooka i Instagrama na dyskurs obywatelski i procesy wyborcze oraz innych zagrożeń systemowych.

Mechanizm oznaczania nielegalnych treści

W ocenie KE mechanizm powiadamiania o obecności nielegalnych treści w usługach firmy Meta nie jest wystarczająco łatwo dostępny i przyjazny dla użytkownika.

Co dalej w postępowaniu w sprawie Facebooka i Instagrama

Dalsze postępowanie ma na celu zebranie materiału dowodowego. Termin jego zakończenia nie został zaplanowany, gdyż zależy od złożoności sprawy, zakresu współpracy właściciela platform z KE i korzystania przez niego z prawa do obrony. W toku postępowania mogą zostać podjęte środki tymczasowe, jak również decyzje o braku zgodności.

Źródło:
  • Biuletyn UODO (czerwiec 2024 r.)

WIDEOSZKOLENIA »

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

14.06.2024 czytaj więcej »

ZMIANY W PRAWIE »

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x