Od 17 lutego 2024 r. unijny akt o usługach cyfrowych (DSA) obowiązuje także dla dostawców pośrednich. Nadal jednak czekamy na dostosowanie krajowych przepisów ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Akt o usługach cyfrowych obowiązywał od 25 sierpnia 2023 r., ale jedynie dla bardzo dużych platform internetowych i wyszukiwarek internetowych. Natomiast od 17 lutego 2024 r. obowiązuje on także dostawców usług pośrednich.
Dostawcy usług pośrednich to m.in. serwisy społecznościowe, platformy handlu elektronicznego oraz hostingodawcy.
Przypomnijmy, że akt o usługach cyfrowych ma za zadanie sharmonizować procedury usuwania nielegalnych treści z internetu. Platformy internetowe będą musiały opracować system raportowania takich treści rozpowszechniających m.in. mowę nienawiści, przemoc czy pornografię dziecięcą. DSA przewiduje także kontrolę nad sposobem moderowania treści przez platformy, w tym możliwość zaskarżania przez użytkowników rozstrzygnięć w tej kwestii. Z tego względu platformy muszą wdrożyć wewnętrzne systemu rozpatrywania skarg
Więcej na temat aktu o usługach cyfrowych przeczytasz w artykułach:
Do pełnego wdrożenia DSA w Polsce wymagana jest jednak nowelizacja ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Prace nad projektem tej nowelizacji jeszcze trwają. Niedawno zakończyły się konsultacje nad założeniami do tejże nowelizacji.
Z wideoszkolenia dowiesz się m.in.:
Szkolenie prowadzi Agnieszka Wachowska, radczyni prawna, Co-Managing Partners, Szefowa zespołu IT-Tech w TKP
© Portal Poradyodo.pl