W związku z napiętą sytuacją geopolityczną i utrzymującym się zagrożeniem w zakresie cyberbezpieczeństwa Prezes Rady Ministrów przedłużył obowiązywanie stopnia alarmowego CHARLIE-CRP. Sprawdź, kogo dotyczy CHARLIE-CRP i jakie obowiązki na niego nakłada.
CHARLIE-CRP to trzeci w czterostopniowej skali stopień alarmowych w zakresie cyberbezpieczeństwa. Jest on wprowadzany w razie wystąpienia:
zdarzenia o charakterze terrorystycznym,
zagrożenia zaistnienia takiego zdarzenia,
dotyczącego systemów IT organów administracji publicznej lub wchodzących w skład infrastruktury krytycznej.
Jak już wskazano we wstępie, stopień alarmowy CHARLIE-CRP będzie obowiązywał do 29 lutego 2024 r. włącznie. Jest to istotne dla:
organów administracji publicznej
kierowników służb i instytucji właściwych w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.
Organami administracji publicznej są:
ministrowie
centralne organy administracji rządowej,
wojewodowie,
działające w ich lub we własnym imieniu inne terenowe organy administracji rządowej (zespolonej i niezespolonej),
organy jednostek samorządu terytorialnego (rada gminy, rada powiatu, sejmik województwa, wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, marszałek województwa, kierownicy służb, inspekcji i straży działających w imieniu ww. organów, samorządowe kolegia odwoławcze),
inne podmioty – w takim zakresie, w jakim powołano je z mocy prawa lub na podstawie porozumień do załatwiania spraw administracyjnych.
W związku z przedłużeniem obowiązywania CHARLIE-CRP organy administracji publicznej muszą m.in.:
monitorować stan bezpieczeństwa systemów IT,
sprawdzać, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej,
sprawdzać systematycznie dostępność usług elektronicznych,
zapewni
dostępnoś
personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów IT
Pełny zakres obowiązków organu administracji publicznej w związku z przedłużeniem stopnia alarmowego CHARLIE-CRP przedstawiamy w artykule: CHARLIE-CRP – dodatkowe obowiązki w zakresie cyberbezpieczeństwa
Stat.gov.pl
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl