W przeszłości osoby, które przetwarzają dane osobowe w zakresie ZFŚS, otrzymały ogólne upoważnienia do ich przetwarzania. Rodzi się pytanie, czy takie upoważnienia są wystarczające po zmianie przepisów, która miała miejsce w 2019 r. Wszak nowe regulacje wymagają upoważnienia w zakresie danych wrażliwych i zobowiązania do poufności.
Do przetwarzania danych osobowych dotyczących zdrowia, o których mowa w art. 9 ust. 1 RODO mogą być dopuszczone wyłącznie osoby posiadające pisemne upoważnienie do przetwarzania takich danych wydane przez pracodawcę.
Dane osobowe, o których mowa w art. 9 ust. 1 RODO to oczywiście dane szczególnej kategorii, a wśród nich przede wszystkim dane o zdrowiu.
Przepis nie wskazuje, że upoważnienie obejmujące te dane musi być sporządzone w odrębnym dokumencie. W zupełności wystarczą więc dotychczasowe upoważnienia, które, jako że mają charakter ogólny, obejmują także dane szczególnej kategorii.
Osoby, które mają przetwarzać dane szczególnej kategorii powinny dodatkowo złożyć pisemne oświadczenia o zachowaniu tych danych w tajemnicy. Dotyczy to także osób, które upoważnienia otrzymały przed zmianą przepisów.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl