Starosta jest organem właściwym w zakresie przyjmowania wniosków o pozwolenie na budowę, jak również zgłoszeń robót budowlanych niewymagających pozwoleń na budowę. Dokumenty zawierają dane osobowe. Czy starosta jest zobligowany, aby przekazać dane osobowe w zgłoszeniu budowy do właściwego organu gminy?
Zgłoszenia budowy dokonuje się wobec organu administracji architektoniczno-budowlanej, w szczególności starosty powiatowego (art. 30 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego). Zgłoszenie takie zawiera liczne dane osobowe osoby składającej. Znajdują się one także w składanym pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczeniu o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Co istotne starosta ma obowiązek udostępniania danych ze zgłoszenia budowy wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta). Udostępnienie powinno następować jednak w takim zakresie, w jakim dane te są niezbędne do wykonania zadań ciążących na tym organie w zakresie podatku od nieruchomości. To wójt (burmistrz/prezydent miasta) jest bowiem organem podatkowym w zakresie podatku od nieruchomości. Jego rolą jest ustalenie podstawy opodatkowania w przypadku danego budynku lub części budynku. To oznacza, że musi on poznać powierzchnię użytkową takiego budynku lub jego części.
Organy podatkowe mają prawo do nieodpłatnego korzystania z informacji zgromadzonych w aktach spraw, zbiorach danych, ewidencjach i rejestrach przez organy administracji rządowej i samorządowej, sądy, państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne oraz państwowe osoby prawne. Dotyczy to również z informacji zapisanych w postaci elektronicznej, z zastrzeżeniem odrębnych przepisów (art. 82b § 2 Ordynacji podatkowej).
Jak już wskazano, dane osobowe ze zgłoszenia budowy powinny być udostępniane wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta). Przepis jest tu jasny i nadaje temu organowi samodzielną podstawę przetwarzania danych (art. 6 ust. 1 lit. c RODO).
W tej sytuacji nie należy jednak zawierać z organem umowy powierzenia przetwarzania danych.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl