Niestety niedawny duży wyciek danych objął także dane dostępowe do bankowości elektronicznej. W związku z tym Rzecznik Finansowy zwrócił się z prośbą o złożenie wyjaśnień do banków i innych instytucji finansowych. Sprawdzamy, czego dotyczyła jego interwencja.
Rzecznik Finansowy przede wszystkim zwrócił uwagę na zagrożenia dla podmiotów danych związane z wyciekiem. Chodzi tu przede wszystkim o:
wyłudzenia pieniędzy,
oszustwa z wykorzystaniem fałszywych wiadomości,
utratę dostępu do produktów bankowych (blokadę kart płatniczych).
Rzecznik wskazał, że banki powinny indywidualnie kontaktować się z klientami i przedstawić im rozwiązania pozwalające na zmniejszenie tego ryzyka. Działania Rzecznika mają na celu także:
ustalenie skali negatywnego wpływu zdarzenia na sytuacje życiowe klientów (takich jak brak możliwości skorzystania z środków na koncie, odrzucenie zaplanowanych transakcji),
weryfikację podjętych przez banki działań komunikacyjnych, naprawczych i zaradczych,
zweryfikowanie liczby złożonych reklamacji i sposobu ich rozpatrzenia (np. rekompensat dla klientów).
Rzecznik Finansowy przypomniał także, że w każdym przypadku ujawnienia przez klienta nieautoryzowanych transakcji albo użycia ujawnionych danych przez hakerów np. w ramach phishingu klient powinien niezwłocznie skontaktować się z bankiem w celu:
przekazania informacji o zdarzeniu,
ewentualnego złożenia reklamacji w razie poniesienia uszczerbku.
Istnieje również możliwość skorzystania z procedury chargeback. Daje ona możliwość zwrotu środków za transakcję dokonaną kartą płatniczą np. gdy mogło dojść do oszustwa.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl