Aktualny

E-doręczenia – okres przejściowy do 31 grudnia 2025 r.

Dodano: 16 stycznia 2025
E-doręczenia – okres przejściowy do 31 grudnia 2025 r

Chociaż od 1 stycznia 2025 r. funkcjonują już e-doręczenia, to jednak do końca 2025 r. do końca 2025 r. obowiązywać będzie okres przejściowy, w trakcie którego będzie można nadal stosować tradycyjne doręczenia. Okres ten przewidziano w nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych.

Opracowanie: Michał Kowalski

Doręczenia elektroniczne – dlaczego wprowadzono okres przejściowy

Celem okresu przejściowego, który potrwa do 31 grudnia 2025 r. jest zapewnienie możliwości zapoznania się z e-Doręczeniami przez jednostki publiczne i dostosowania do nowego sposobu prowadzenia korespondencji. Będzie to także czas na wprowadzanie zmian organizacyjnych i systemów elektronicznego obiegu dokumentów (klasy EZD). Wprowadzenie tego okresu umotywowany został stwierdzonym brakiem gotowości w części podmiotów publicznych do stosowania e-Doręczeń. Dotyczy to zwłaszcza jednostek samorządu terytorialnego. Jak ocenia ustawodawca, wprowadzenie e-Doręczeń stanowi duże przedsięwzięcie techniczne i organizacyjne.

E-doręczenia w okresie przejściowym nie będą jedynym rozwiązaniem

W okresie do 31 grudnia 2025 r. podmioty publiczne będą kierowały korespondencję do podmiotów niepublicznych i osób fizycznych na adres do e-doręczeń, jeśli odbiorca będzie taki adres posiadał.

Uwaga

Możliwa będzie jednak rezygnacja z doręczenia elektronicznego w przypadkach uzasadnionych przesłankami organizacyjnymi (istnienie takich przesłanek ocenia sama jednostka).

Z kolei braku adresu do e-doręczeń u nadawcy korespondencja będzie wysyłana drogą pocztową albo z wykorzystaniem ePUAP (jeśli będzie to odpowiedź na wniosek złożony za pośrednictwem tego narzędzia bądź wnioskodawca wystąpił o doręczenie korespondencji za pomocą ePUAP). Doręczenie takie będzie równoważne w skutkach z wykorzystaniem e-doręczenia (PURDE).

Uwaga

Choć w okresie przejściowym promowane będzie korzystanie z doręczeń elektronicznych, to jednak doręczenia za pośrednictwem dotychczasowych narzędzi tj. operatora pocztowego, ePUAP oraz innych systemów dziedzinowych będą równoważne w skutkach ze stosowaniem e-Doręczeń.

Adres do doręczeń elektronicznych – nowe rozwiązania dla samorządów

Nie zmieni się natomiast termin założenia adresu do doręczeń elektronicznych – nadal będzie to 1 stycznia 2025 r.. Nowością w projekcie jest obowiązek utworzenia wspólnego jednego adresu do doręczeń elektronicznych powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego dla urzędu gminy, starostwa powiatowego albo urzędu marszałkowskiego. Z drugiej strony każda samorządowa jednostka organizacyjna (np. szkoła i placówka oświatowa) będzie musiała mieć przypisany odrębny adres. 

Uwaga

Więcej na temat doręczeń elektronicznych w artykule: E-doręczenia a RODO - wdrożenie i stosowanie

Podstawa prawna: 
  • Ustawa z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1841) – art. 147

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x