Wbrew pozorom nie zawsze zakończenie współpracy inspektora z administratorem jest takie oczywiste. Odejście ze skutkiem natychmiastowym okaże się co do zasady niemożliwe bez zgody drugiej strony. Tryby zakończenia współpracy różnią się w przypadku umów o pracę i umów cywilnoprawnych. Więcej na ten temat w artykule.
W przypadku cywilnoprawnej umowy o świadczenie usług, niezależnie od tego, czy została ona zawarta z IOD w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej lub poza tą działalnością, zasady jej rozwiązywania najczęściej są uregulowane w samej umowie. Umowa może określać zarówno przyczyny, jak i okresy wypowiedzenia.
Choć umowa zlecenia jest w stanie regulować zasady wypowiedzenia, to nie może wyłączyć uprawnienia do jej wypowiedzenia z ważnych powodów. IOD może zatem w każdym przypadku wypowiedzieć umowę z ważnych powodów. Takim powodem okaże się w określonym przypadku np. niezapewnianie przez administratora inspektorowi statusu zgodnego z RODO.
A jeżeli umowa takich kwestii nie reguluje? W takim przypadku zarówno administrator, jak i IOD mogą wypowiedzieć umowę w każdym czasie, nie tylko z ważnych powodów. Inspektor musi jednak liczyć się z konsekwencjami. Otóż jeżeli wypowie on umowę bez ważnych powodów, wówczas administrator może żądać od niego odszkodowania za szkodę wyrządzoną takim wypowiedzeniem.
Oczywiście umowę można też rozwiązać w każdym czasie za porozumieniem stron, z czym nie wiążą się konsekwencje odszkodowawcze.
W przypadku umów o pracę kwestia ich rozwiązywania jest naturalnie bardziej doregulowana. Rozwiązanie takiej umowy może nastąpić także za porozumieniem stron. Jeśli jednak pracodawca nie zgadza się na zawarcie takiego porozumienia, wówczas inspektorowi nie pozostaje nic innego jak jej wypowiedzenie. Każda umowa o pracę może bowiem zostać wypowiedziana przez pracownika, z zachowaniem okresu wypowiedzenia, który zależy od stażu u danego pracodawcy i wynosi:
W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę IOD pracownik nie musi podawać żadnej przyczyny rozwiązania.
Inspektor musi jednak liczyć się z tym, że w okresie wypowiedzenia będzie musiał nadal wykonywać pracę (ewentualnie wykorzystywać pozostały urlop wypoczynkowy) i nie może sam zwolnić się z obowiązku świadczenia pracy. Dlatego w niektórych przypadkach IOD może rozważać natychmiastowe zerwanie umowy. Czy jest to możliwe?
Tak, ale tylko wówczas, gdy:
W przypadku inspektora istotny jest ten pierwszy przypadek.
IOD może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, np. wówczas gdy pracodawca znacznie opóźnia się w wypłacie wynagrodzenia.
Tu jednak należy być dość ostrożnym z oceną, czy dane naruszenie ma ciężki charakter – pracodawcy przysługuje bowiem w takim przypadku roszczenie odszkodowawcze względem inspektora.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl