Oszustwo nigeryjskie to bardzo niebezpieczny rodzaj cyberataku. Zwykle ma ono międzynarodowy charakter, dlatego wykrycie sprawcy i rekompensata doznanych szkód jest niezwykle trudna. Sprawdź, jak chronić się przed takim atakiem.
Oszustwo nigeryjskie rozpoczyna się najczęściej od próby kontaktu np. mailowego lub w komunikatorze internetowym. Obca osoba za pośrednictwem tych kanałów daje obietnice znacznego zysku i wynagrodzenia w zamian za niewielki wkład finansowy. Czasami również gwarantuje spadek lub darowiznę, która rzekomo przysługuje po dalekiej rodzinie lub obcej osobie – znów pod warunkiem dokonania kilku wpłat.
Zwykle nadawca wiadomości oczekuje wpłaty niewielkiej kwoty w obcej walucie (przeważnie dolary lub funty brytyjskie). W przypadku podjęcia korespondencji dosyła zaś dodatkowe informacje.
Czasami informacja ma charakter spersonalizowany. Cyberprzestępcy wykorzystują wtedy wiedzę na temat ofiary np. jej nazwisko czy dane członków rodziny i kierują do niej wiadomość zawierający takie dane.
Tego typu ataki zdarzają się także na różnych portalach aukcyjnych. Cyberprzestępcy zwykle proszą sprzedawcę o szybką wysyłkę i proponują dokończenie transakcji poza portalem. Potem przesyłają sprzedawcy fałszywe potwierdzenie zapłaty. Sprzedawca wysyła następnie towar, ale środki nie trafiają na jego konto.
Już sama treść takiej wiadomości powinna budzić podejrzenia. Jest ona przeważnie pisana po angielsku lub w łamanej, niepoprawnej polszczyźnie (zdradza to automatyczne tłumaczenie za pomocą translatora). Wiarygodne mogą wydawać się natomiast załączniki np. skany dokumentów tożsamości, rzekome orzeczenia sądowe czy zagraniczne certyfikaty. Dokumenty te są jednak także sfałszowane.
Skąd wzięła się nazwa "oszustwo nigeryjskie"? Więcej na temat tego i innych rodzajów cyberataków przeczytasz tutaj>>
3 wskazówki resortu cyfryzacji
W komunikacie ministerstwa przedstawiono 3 wskazówki, które powinny uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami oszustwa nigeryjskiego.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl