Europejska Rada Ochrony Danych żądała od irlandzkiego organu nadzorczego zmiany decyzji w sprawie WhatsApp. Oprócz tego EROD oczekuje wyjaśnień dotyczących przejrzystości oraz obliczania wysokości kary pieniężnej w związku z wielokrotnymi naruszeniami.
Przypomnijmy, że w dniu 28 lipca 2021 r. Europejska Rada Ochrony Danych przyjęła wiążącą decyzję w sprawie rozstrzygania sporów na podstawie art. 65 RODO. Miała ona na celu rozstrzygnięcie sporu powstałego w wyniku projektu decyzji wydanej przez irlandzki organ nadzorczy jako wiodący organ nadzorczy w odniesieniu do WhatsApp Ireland Ltd. oraz późniejszych sprzeciwów wyrażonych przez szereg organów nadzorczych, których sprawa dotyczy.
Decyzja EROD została opublikowana. Oprócz tego skierowano ją do organów nadzorczych, których sprawa dotyczy, a irlandzki organ nadzorczy jako organ wiodący przyjął swoją krajową decyzję na podstawie decyzji EROD.
Jednocześnie Rada wyartykułowała opinię, zgodnie z którą irlandzki organ nadzorczy powinien poddać swój projekt decyzji zmianom.
naruszeń zasady przejrzystości,
obliczania kary pieniężnej,
okresu realizacji nakazu przestrzegania przepisów.
Naruszenie zasady przejrzystości |
EROD zwróciła się do irlandzkiego organu nadzorczego o uwzględnienie w swojej decyzji stwierdzenia naruszenia art. 13 ust. 1 lit. d RODO. |
Obliczanie kary pieniężnej |
Według EROD obrót przedsiębiorstwa nie jest istotny wyłącznie dla określenia maksymalnej wysokości kary pieniężnej. Rada stwierdziła również, że skonsolidowany obrót spółki dominującej (Facebook Inc.) należy uwzględnić przy obliczaniu obrotu. Poza tym wskazano, że w przypadku wielu naruszeń dotyczących tych samych lub powiązanych operacji przetwarzania danych przy obliczaniu wysokości kary pieniężnej należy wziąć pod uwagę wszystkie naruszenia. |
Okres realizacji nakazu przestrzegania przeisów |
W projekcie wskazano termin 6-miesięczny na realizację nakazu. Irlandzki organ nadzorczy został jednak poproszony o zmianę sześciomiesięcznego terminu na dostosowanie się do wymogów na okres trzech miesięcy. |
Strona internetowa UODO (uodo.gov.pl).
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl