Do konsultacji społecznych trafił projekt Strategii Cyfryzacji Polski. To dokument, który zawiera plan transformacji cyfrowej Polski na okres do 2035 r. Sprawdzamy, jakie założenia i cele przewidziano w Strategii Cyfryzacji Polski na najbliższe 10 lat.
Opracowanie: Michał Kowalski
Ministerstwo Cyfryzacji określa Strategię Cyfryzacji Polski jako „ponadsektorowy dokument strategiczny w dziedzinie informatyzacji państwa, określający nadrzędny cel, jakim jest poprawa jakości życia obywateli poprzez cyfryzację do 2035 r.”. Jest to dokument podsumowujący cele uszczegółowione w licznych dokumentach takich jak choćby Strategia Cyberbezpieczeństwa RP, Narodowy Plan Szerokopasmowy, Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych, Program Otwierania Danych, Polityka Rozwoju Sztucznej Inteligencji czy Polityka Cyfrowej Transformacji Edukacji. Strategia będzie podstawą strategiczną dla wydatkowania europejskich funduszy przeznaczonych na cyfryzację.
Strategia Cyfryzacji Polski została opracowana przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z innymi urzędami administracji rządowej oraz z uwzględnieniem postulatów interesariuszy społecznych i środowisk biznesowych. Ma ona zastąpić Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa.
Projekt Strategii Cyfryzacji Polski uwzględnia następujące założenia:
koniec z silosowością – nacisk na zwiększenie współpracy pomiędzy poszczególnymi organami administracji w celem redukcji kosztów i usprawnienia funkcjonowania administracji,
pieniądze, ludzie i lepsza organizacja – wzrost wynagrodzeń dla personelu tworzącego potencjał cyfrowy państwa,
współpraca – międzynarodowa, a także między państwem a akademią, społeczeństwem i biznesem,
obywatele – priorytetem we wprowadzaniu nowych rozwiązań ma być cyberbezpieczeństwo obywateli oraz prawa podstawowe,
sprawiedliwa transformacja cyfrowa – w rozwoju cyfrowym będzie respektowany klimat, prawa pracowników platformowych i wsparcie osób, których miejsca pracy są zagrożone przez technologię
bezpieczeństwo – w cyberprzestrzeni, w wykorzystaniu AI, w bezpiecznym korzystaniu z technologii w ogóle (także przez dzieci).
W strategii przyjęto założenie, że do 2035 r.
co najmniej 85% obywateli będzie miało co najmniej podstawowe kompetencje cyfrowe,
100% projektów IT o publicznym zastosowaniu realizowanych będzie realizowane zgodnie z jednolitymi standardami i rekomendacjami architektonicznymi Architektury Informacyjnej Państwa;
100% podmiotów realizujących zadania publiczne będzie pracowało na systemie elektronicznego zarządzania dokumentami;
100% spraw prowadzonych przez te podmioty załatwiana będzie elektronicznie;
20 mln Polaków będzie posiadało portfel tożsamości cyfrowej;
wszystkie kluczowe e-usługi zostaną udostępnione w aplikacji mObywatel;
minimum 100 jednostek chorobowych będzie diagnozowanych wspomagająco z wykorzystaniem AI;
na rynku pojawi się co najmniej 1,5 mln specjalistów ICT;
100% jednostek administracji publicznej udostępniających e-płatności;
minimum 50% firm będzie korzystało z narzędzi AI;
5% PKB będzie przeznaczone na cyfryzację.
Uwagi do projektu strategii można zgłaszać do 11 grudnia 2024 r. za pośrednictwem adresu: [email protected].
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl