Aktualny

Wysoka kara dla Banku Millenium S.A. za niezawiadomienie o naruszeniu ochrony danych

Dodano: 16 listopada 2021
87db0216482722ef6adfadffd7854ee1465dc127-xlarge (1)

Ponad 363 tys. zł – w takiej wysokości Prezes UODO nałożył karę pieniężną dla Banku Millenium S.A. To wynik niezawiadomienia o naruszeniu ochrony danych osób, których te dane dotyczą. W ocenie organu nadzorczego bank niewłaściwie ocenił przesłanki takiego zawiadomienia.

Na czym polegał wyciek danych

Sprawa trafiła do organu nadzorczego w efekcie skargi na Bank Millenium S.A. Z treści skargi wynikało, że firma kurierska współpracująca z bankiem zgubiła korespondencję z danymi osobowymi:

  • imieniem i nazwiskiem,

  • numerem PESEL,

  • adresem zameldowania,

  • numerem rachunków bankowych,

  • numerem identyfikacyjnym nadawanym klientom banku.

Uwaga

Bank uznał, że ryzyko negatywnych konsekwencji dla osób dotkniętych naruszeniem jest średnie. Z tego względu nie zgłosił tego naruszenia organowi nadzorczemu oraz nie zrealizował w pełni obowiązku powiadomienia podmiotów danych.

Jakich uchybień dopuścił się bank

Jak podkreślił Prezes UODO, do organu nadzorczego należy zgłaszać te zdarzenia, w przypadku których istnieje wyższe niż małe prawdopodobieństwo niekorzystnego wpływu na prawa i wolności podmiotów danych. Natomiast gdy to ryzyko jest wysokie, wówczas należy zawiadomić w odpowiednim zakresie również osoby, których dane dotyczą.

Przykład

Jako przykłady wysokiego ryzyka Prezes UODO podaje np.: kradzież lub sfałszowanie tożsamości, straty finansów, naruszenie dobrego imienia. Wskazuje również, że istotne znaczenie przy ocenie poziomu ryzyka ma zakres danych objętych naruszeniem.

Szeroki zakres danych zawartych w korespondencji może narazić osoby dotknięte tym incydentem na takie konsekwencje.

Uwaga

Decydujące jest tu wystąpienie ryzyka szkodliwego wpływu na prawa podmiotów danych a nie zaistnienie tego wpływu. Nie jest więc tak, że zawiadomienia podmiotów danych należy dokonać dopiero w przypadku, gdy ich dane trafiły do osób nieuprawnionych.

Orzecznictwo:

  • decyzja Prezesa UODO z 14 października 2021 r. (DKN.5131.16.2021).

Źródło:

WIDEOSZKOLENIA »

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

14.06.2024 czytaj więcej »

ZMIANY W PRAWIE »

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody » 


Nagrody i wyróżnienia» 

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

24-h bezpłatny test portalu!
Zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności!

SPRAWDŹ »

x