To już pewne - każdy będzie mógł dokonać zastrzeżenia PESEL. Takie rozwiązanie, mające chronić m.in. przed kradzieżą tożsamości, wejdzie w życie już niebawem. Prezydent podpisał właśnie ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Skutki zastrzeżenia numeru PESEL i jego skutków mają obowiązywać od 1 czerwca 2024 r. Sprawdź, jak zastrzec PESEL i jakie wywołuje to konsekwencje.
Jakie skutki wywoła zastrzeżenie numeru PESEL? Przede wszystkim przed zawarciem lub zmianą umowy kredytu konsumenckiego bank lub inna instytucja finansowa sprawdzi, czy numer PESEL konsumenta jest zastrzeżony. Jeżeli tak, to w przypadku zawarcia (zmiany) umowy kredytu bank nie będzie mógł domagać się zaspokojenia roszczenia z tytułu tej umowy. Nie będzie też mógł zbyć wierzytelności powstałej z tego tytułu. Innymi słowy, konsument nie będzie w takiej sytuacji obciążany przez bank.
Konsekwencje takie wystąpią, gdy numer PESEL konsumenta był zastrzeżony w momencie zawierania umowy.
Od tej reguły przewidziano jednak pewien wyjątek dotyczący zawarcia umowy online, gdy konsument został uwierzytelniony z wykorzystaniem indywidualnych danych uwierzytelniających.
Podobne rozwiązanie będzie dotyczyło zawarcia lub zmiany umowy:
Rozwiązania takie mają na celu ochronę przed kradzieżą tożsamości i zaciąganiem zobowiązań finansowych na inną osobę.
To jednak nie wszystko. Weryfikacji zastrzeżenia dokona także notariusz, przed dokonaniem czynności notarialnej. Jeżeli okaże się, że zastrzeżenie numeru PESEL istnieje, wówczas notariusz odmówi dokonania czynności polegających na:
Sprawdzenie zastrzeżenia będzie obowiązkowe także przed wydaniem kopii lub wtórnika karty SIM przez operatora telekomunikacyjnego. Celem tego rozwiązania jest z kolei ochrona przed wykorzystywaniem nielegalnych duplikatów kart SIM do autoryzacji transakcji.
Każda pełnoletnia osoba będzie mogła dokonać nieodpłatnego zastrzeżenia numeru PESEL, jak również cofnąć wcześniejsze zastrzeżenie Z kolei w imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych albo posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wniosek o zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL może złożyć rodzic (opiekun prawny) albo kurator.
Wniosek o zastrzeżenie numeru PESEL lub o jego cofnięcie będzie składany:
Poza tym, możliwe będzie zastrzeżenie numeru PESEL za pośrednictwem:
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl