Media w całym kraju informują o zbliżającym się strajku nauczycieli. Należy jednak pamiętać, że strajk ten jest etapem złożonej procedury sporu zbiorowego – która musi być przeprowadzona nie tylko w oświatowych zakładach pracy. Aby do niego doszło, konieczne jest m.in. przeprowadzenie referendum strajkowego wśród wszystkich pracowników danego zakładu pracy. Referendum to organizuje związek zawodowy. Sprawdź, czy możesz udostępnić temu związkowi dane wszystkich pracowników celem organizacji głosowania.
Przepisy wprost wskazują, że pracodawca jest obowiązany udzielić na wniosek zakładowej organizacji związkowej informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących:
Z uwagi na użyte przez ustawodawcę określenie „w szczególności” uznać należy, że wskazany katalog informacji przekazywanych organizacjom związkowym nie ma charakteru zamkniętego, a związkom należy przekazywać również informacje niezbędne do prowadzenia ich działalności, które nie zostały wprost wymienione w przywołanej regulacji.
Z kolei zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych strajk zakładowy ogłasza organizacja związkowa po uzyskaniu zgody większości głosujących pracowników, jeżeli w głosowaniu wzięło udział co najmniej 50% pracowników zakładu pracy. Przywołane regulacje daje zatem podstawy do uznania, że lista pracowników, którzy mogą wziąć udział w referendum strajkowym jest informacją, jaka powinna zostać przekazana organizacjom związkowym.
W podobnym duchu wypowiedział się GIODO stwierdzając, że „dysponowanie przez związki zawodowe informacjami, które umożliwiają tej organizacji zweryfikowanie liczby pracowników uprawnionych do udziału w głosowaniu (choćby listą pracowników, których pracodawca zatrudnia), a tym samym stwierdzenie ważności przeprowadzonego referendum strajkowego, nie powinna budzić wątpliwości:” Z uwagi na fakt, że od roku 2012, czyli od czasu, gdy GIODO wyraził tą opinię, uprawnienia związków nie uległy zmianie w opisywanej sprawie uznać należy, że stanowisko to zachowuje aktualność.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl