Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że ujawnienie danych o HIV w zaświadczeniu o zwolnieniu ze służby wojskowej godzi w prawo do prywatności zagwarantowane Europejską Konwencją Praw Człowieka. Ujawnienie tych danych musiałoby bowiem być odpowiednio uzasadnione bezpieczeństwem państwowym publicznym bądź innymi kryteriami wymienionymi w art. 8 ust. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Sprawa dotyczyła skargi złożonej przez obywatela Mołdawii. Osoba ta była nosicielem HIV. W wydanym jej zaświadczeniu o zwolnieniu ze służby wojskowej ujęto informację o wirusie. W ten sposób jego dane o zdrowiu były ujawniane osobom trzecim, ponieważ w wielu przypadkach był on zmuszony posługiwać się tym zaświadczeniem.
W skardze do ETPC obywatel Mołdawii podniósł, że poprzez ujawnienie danych osobowych o zdrowiu doszło do naruszenia jego prawa do poszanowania życia prywatnego, o którym mowa w art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Cżłowieka. Zaświadczenie pozwalało bowiem dowiedzieć się, z powodu jakiej choroby był on zwolniony ze służby
Trybunał podzielił argumentację skarżącego. Wskazał, że w myśl art. 8 ust. 2 Konwencji ingerencja w prawo do prywatności jest dopuszczalna jedynie w przypadkach przewidzianych przez ustawę i koniecznych w demokratycznym społeczeństwie z uwagi na:
W rozpoznawanej sprawie w mołdawskim prawie nie istniał żaden przepis, który uzasadniałby taką ingerencję.
Orzecznictwo:
Z wideoszkolenia dowiesz się m.in.:
Szkolenie prowadzi Agnieszka Wachowska, radczyni prawna, Co-Managing Partners, Szefowa zespołu IT-Tech w TKP
© Portal Poradyodo.pl