Jednym z uprawnień podmiotów danych osobowych jest prawo do ich przenoszenia. Sprawdź, kiedy musisz zrealizować je zgodnie z żądaniem osoby, której dane dotyczą.
Osoba, której dane dotyczą, ma prawo otrzymać w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego dane osobowe jej dotyczące, które dostarczyła administratorowi, oraz ma prawo przesłać te dane osobowe innemu administratorowi bez przeszkód ze strony administratora, któremu dostarczono te dane osobowe, jeżeli:
Tym samym aby podmiot danych mógł skorzystać z prawa do przenoszenia obie te przesłanki muszą być spełnione równocześnie czy też wystarczy spełnienie jednej z nich. Spójnik „oraz” jednoznacznie wskazuje na to, że zachodzi tu koniunkcja, a więc przesłanki muszą być spełnione kumulatywnie (łącznie). Tylko więc w przypadku spełnienia obu tych przesłanek podmiotowi danych przysługuje prawo do przenoszenia danych.
Prawa do przenoszenia danych nie można zrealizować w sytuacji, gdy dane osobowe są przetwarzane nie na podstawie zgody podmiotu danych ani w związku z umową. Nie można też wykonać go, gdy dane nie są przetwarzane sposób zautomatyzowany. Jeśli choćby jeden z tych wymogów nie jest spełniony, wówczas należy odmówić wykonania żądania podmiotu danych.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl