Tak. Niemniej jednak noszenie identyfikatorów przez ucznia jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy uczniowie (ich rodzice) wyrażą na to zgodę.
Obowiązujące przepisy oświatowych aktów prawnych nie przewidują obowiązku noszenia identyfikatorów przez uczniów. Zwrócić tu można przykładowo uwagę na treść art. 100 Prawa oświatowego, zgodnie z którym dyrektor szkoły podstawowej, szkoły ponadpodstawowej oraz szkoły artystycznej może z własnej inicjatywy lub na wniosek rady szkoły, rady rodziców, rady pedagogicznej lub samorządu uczniowskiego, za zgodą odpowiednio rady rodziców i rady pedagogicznej oraz w przypadku, gdy z inicjatywą wystąpił dyrektor szkoły lub wniosku złożonego przez inny podmiot niż samorząd uczniowski - także po uzyskaniu opinii samorządu uczniowskiego, wprowadzić obowiązek noszenia przez uczniów na terenie szkoły jednolitego stroju. Wzór jednolitego stroju, o którym mowa w ust. 1, ustala dyrektor szkoły w uzgodnieniu z radą rodziców i po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego.
Możliwość ustalenia wzoru jednolitego stroju (szkolny mundurek) nie oznacza jednak również możliwości ustalenia wzoru identyfikatora noszonego przez uczniów. Z reguły taki obowiązek wprowadza się w drodze aktów wewnętrznych szkoły, jak statut czy regulaminy, lecz tego typu praktyki nie mogą być uznane za zgodne z prawem, jeżeli nie przewidują potrzeby uzyskania zgody ucznia, lub jego rodzica w przypadku ucznia niepełnoletniego, na noszenie identyfikatora. Wynika to z faktu, że każde przetwarzanie danych musi być oparte o jedną z przesłanek wymienionych w RODO.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 RODO przetwarzanie jest zgodne z prawem wyłącznie w przypadkach, gdy - i w takim zakresie, w jakim - spełniony jest co najmniej jeden z poniższych warunków:
W przypadku identyfikatora jedynie pierwsza z przywołanych przesłanek daje prawo do tego, aby szkoła mogła legalnie wymagać jego używania. Innymi słowy, tylko zgoda na noszenie identyfikatora pozwala na podobną publikację wizerunku i danych ucznia. Nie można zatem wymagać od ucznia noszenia identyfikatora wówczas, gdy zgoda na to nie została wyrażona.
Przetwarzanie jest zgodne z prawem jeżeli osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów.
Przechowywanie danych w chmurze polega na zapisywaniu i zarządzaniu danymi na zdalnych serwerach, które są dostępne przez internet. Zamiast przechowywać pliki na lokalnych dyskach twardych lub serwerach, użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury dostarczanej przez dostawców usług chmurowych. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca, elastyczność, skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.
© Portal Poradyodo.pl