Pracodawca jako administrator ma obowiązek zgłoszenia naruszenia ochrony danych w przypadku, gdy występuje co najmniej średnie ryzyko naruszenia praw i wolności podmiotów danych. W takim przypadku ma on na to 72 godziny od momentu powzięcia informacji o zdarzeniu. Przedstawiamy 5 przypadków „z życia wziętych”, w których pracodawca musi rozważyć zasadność zgłoszenia.
Działania pracowników firm i innych organizacji są jedną z głównych przyczyn zdarzeń, które skutkują naruszeniami bezpieczeństwa danych. Według statystyk, nawet 40% tego rodzaju przypadków jest spowodowanych przez działania upoważnionych pracowników, którzy mają dostęp do danych w związku z koniecznością realizacji swoich obowiązków.
Pytanie: Podmiot publiczny udostępnił informację publiczną zawierającą dane osobowe pracowników na stanowiskach urzędniczych (imiona i nazwiska, a także wynagrodzenie). Następnie osoba, która otrzymała informację publiczną, opublikowała dane osobowe w internecie. Czy doszło do naruszenia ochrony danych?
Dyrektywa NIS2 ustanawia pewne obowiązki także dla tzw. podmiotów kluczowych i ważnych (PKW), do których mogą się zaliczać niektórzy administratorzy danych osobowych zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego, w tym także w samorządzie. Na co zatem uwagę powinny zwrócić osoby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo jednostkach samorządowych w związku z dyrektywą NIS2?
04.03.2025
© Portal Poradyodo.pl